Kříže v italských školách podle Štrasburku ohrožují svobodu vyznání

Řím - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že křesťanské kříže v italských státních školách ohrožují svobodu náboženství a vzdělání. Soudci tak vyhověli stížnosti, se kterou se na ně obrátila žena ze severní Itálie. Té podle jejích slov italský stát neumožňuje vychovávat děti v sekulárním prostředí. Verdikt soudu téměř sjednotil Itálii v obraně tohoto křesťanského symbolu. Vatikán verdikt soudu označil za šokující a krátkozraký a premiér Berlusconi za nepřijatelný. Verdikt vyvolal debaty také ve Španělsku.

Evropský soudní dvůr rozhodl, že přítomnost těchto symbolů křesťanství ve třídách porušuje svobodu vyznání lidí, kteří se hlásí k jiné víře. Sedmičlenný soudní panel řešil stížnost Soily Lautsiové, matky jedné z žaček státní školy v severní Itálii. Žena požádala školu, aby ze tříd náboženský symbol odstranila. Lautsiová tvrdí, že totiž ohrožují sekulární principy veřejného školství.

Škola ale výzvy neuposlechla. Soud nakonec nicméně dal za pravdu matce, přikázal italské vládě zaplatit Lautsiové odškodnění pět tisíc eur. Nenařídil nicméně úřadům, aby kříže ze škol odstranily.

Boj o kříže ve školách vyvolal velkou diskusi, většina Italů se ale v této tradiční katolické zemi shodně za tento křesťanský symbol postavila. „Verdikt štrasburského soudu způsobil malý zázrak - vytvořil téměř celonárodní jednotu k obraně symbolu křesťanství,“ píše italský list Corriere della Sera. „Odvráceným důsledkem NE soudu může být povzbuzení pro ty nejreakčnější kruhy,“ varuje také list. Italští politici komentují verdikt soudu s tím, že se „zdravý rozum stal obětí práva“.

Berlusconi: Verdikt je pro nás Italy nepřijatelný

Italský premiér Silvio Berlusconi v dnešním televizním vystoupení řekl, že verdikt je nesmyslným pokusem „zapřít evropské křesťanské kořeny. To je pro nás, Italy, nepřijatelné.“ Berlusconi poukázal také na to, že v Itálii je tolik kostelů, že „stačí jít pouze 200 metrů, lhostejno zda dopředu, dozadu, doleva či doprava, a narazíte na nějaký křesťanský symbol“.

„Evropa třetího tisíciletí nám odnímá nejdražší symboly a nechává nám pouze dýně pro svátek Halloween,“ prohlásil druhý muž Vatikánu, státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone. Vyjádřil také naději, že se k protestům připojí i vlády jiných zemí, protože „tato záležitost se netýká jen Itálie“. „Musíme vynaložit všechny síly, abychom symbol naší víry uchránili,“ vyzval Bertone všechny křesťany.

Ve Španělsku pobouřilo rozhodnutí soudu organizace sdružující soukromé školy. Ty je označily za překvapivé a nepřijatelné. Naopak sdružení Laické Španělsko vyzvalo socialistického premiéra Josého Luise Zapatera, který nemá dobré vztahy s katolickou církví v mnoha otázkách, aby se štrasburským rozhodnutím inspiroval a požadoval okamžité odstranění náboženských symbolů z veřejných budov, aby se tak skoncovalo s anachronismem.