V Íránu střílela policie do demonstrantů

Teherán - Íránská policie se střetla v Teheránu s příznivci opozičního vůdce Míra Hosejna Músávího. Podle oficiálními místy nepotvrzených zpráv policisté stříleli na jeho stoupence, kterých navzdory varování úřadů vyrazily do ulic tisíce. Provolávali hesla jako smrt diktátorům a podařilo se jim narušit velkolepý státní svátek. Írán si totiž právě dnes připomíná třicet let od chvíle, kdy stoupenci tehdejšího ajatolláha Chomejního obsadili v Teheránu velvyslanectví Spojených států. U příležitosti výročí se konaly také oficiální protiamerické demonstrace.

Íránští opoziční vůdci, mezi nimi Karrúbí a další z neúspěšných kandidátů Mír Hosejn Músáví, svolali na dnešek své stoupence k protivládnímu protestu. Opozice se sešla na náměstí Hafte Tír. Policie se tu střetla s opozičními příznivci. Bezpečnostní složky použily proti demonstrantům slzný plyn. Nepotvrzené informace hovoří i o tom, že policie proti protestantům střílela.

Policejní kordony obléhají celé město, v ulicích Teheránu je několikanásobně větší počet bezpečnostních složek než samotných demonstrantů. Kromě uniformovaných policistů jsou v teheránských ulicích i agenti v civilu. Několik lidí bylo zatčeno.

Video V Íránu se opět demonstruje
video

V Íránu se opět demonstruje

Demonstrovat se může jen proti USA

Íránské revoluční gardy varovaly opozici, aby v den výročí útoku na ambasádu USA v Teheránu nepořádala žádné protestní akce. Protesty proti íránskému režimu se stupňují už od června, kdy byl podruhé zvolen prezidentem Mahmúd Ahmadínežád.

Povolená je pouze manifestace, kterou svolala vláda a jež je každoročně protestem proti USA a Izraeli. Před budovou velvyslanectví se sešlo několik tisíc lidí s transparenty s protiamerickými hesly. „Sešli jsme se tady, abychom vzkázali Americe a Izraeli, že nemohou udělat nic a že směřují ke zkáze. Voláme po míru ve světě a ten nastane, až budou Amerika a Izrael zničeni,“ řekl jeden z demonstrantů.

Radikální studenti podporující islámskou revoluci ajatolláha Chomejního před 30 lety vtrhli na velvyslanectví a 444 dní drželi 52 Američanů jako rukojmí. Spojené státy následně s Íránem přerušily diplomatické styky. Ty Washington neobnovil dodnes.