Podle Abdulláha nemá Karzáího vláda legitimitu

Kábul – Bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, který odstoupil z druhého kola prezidentských voleb, prohlásil, že nová vláda prezidenta Hamída Karzáího nemá legitimitu, protože jeho jmenování nemá právní základ. Abdulláh se nicméně nechystá Karzáího pozici oficiálně napadnout. Bývalý ministr zahraničí v neděli odstoupil z voleb, protože podle něho by hlasování nebylo transparentní a regulérní. O den později vyhlásila volební komise vítězem Hamída Karzáího, který se tak již podruhé stal prezidentem.

„Toto rozhodnutí nemá právní základ a vláda, která se ujme moci na základě rozhodnutí takové komise, nemůže mít legitimitu,“ řekl Abdulláh. Ten podmiňoval svoji účast v druhém kole prezidentských voleb odvoláním šéfa volební komise. K tomu ale nedošlo, a tak Abdulláh nakonec boj ve volbách vzdal. 

Abdulláh se nechystá rozhodnutí komise osobně napadnout. „Nechám to k posouzení na afghánském lidu,“ poznamenal. „Vláda, která se dostala k moci bez podpory národa, nemůže bojovat s takovými jevy, jako je teroristická hrozba, nezaměstnanost, chudoba a stovky dalších problémů,“ dodal Abdulláh.