Klaus se po včerejšku stal hvězdou titulních stran

Praha - Český prezident Václav Klaus se stal hvězdou evropského tisku. Poté, co včera podepsal Lisabonskou smlouvu, ovládl titulní stránky většiny zahraničních deníků. Evropský tisk rekapituluje složitou ratifikaci Lisabonské smlouvy v Česku a hodnotí Klausův podpis dokumentu jako jeho prohru. Tisk se dívá ale také do budoucnosti a naznačuje, co by měla unie ještě stihnout, než začne reformní unijní smlouva platit.

Včerejšího dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy si dnes všímají v podstatě všechny evropské deníky. Jejich titulní stránky zdobí fotografie Václava Klause a titulky - Klaus skládá zbraně, Klaus kapituloval nebo Klaus se vzdal.   

Klausův přelud je pryč 

V Rakousku se včerejší jednání Ústavního soudu a následný podpis smlouvy staly tématem číslo jedna. Kromě zpravodajských materiálů ale deníky nabízejí i pichlavé komentáře. Například Der Standard píše: Klausův přelud je pryč. 

Autor článku pak komentuje Klausův výrok, že Česko přestává být suverénním státem. Podle komentátora je to holý nesmysl. „Praha se v mnohem větší míře zřekla suverenity v roce 2004, kdy se stala členem EU. Lisabonská smlouva je podle listu jen relativně malý krok. Kdyby byl Klaus důsledný, musel by říci, že je pro Lisabon, neboť teprve tato smlouva předpokládá vystoupení některé z členských zemí z unie,“ poznamenal Der Standard. Klaus by měl prý nahlas říci, že Česko by mělo vystoupit z unie. Na to je ale podle komentáře český prezident příliš velký zbabělec. 

Klaus se konečně podřídil 

S úlevou přijaly Klausův postup francouzské deníky. Le Figaro dnes píše, že Česká republika odstranila poslední překážku, která stála v cestě tomu, aby Lisabonská smlouva vstoupila v platnost. Podle deníku Le Monde se „Klaus konečně podřídil“, když dostal záruky, že sudetští Němci nebudou vznášet nároky na majetek zabavený v roce 1945. 

Podepsáno, potvrzeno…strčte si to někam! 

Dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy uvítaly i britské noviny. Pravicové The Times píší o tom, že „evropské elity oslavovaly…poté, co poslední odpor proti smlouvě padl po podpisu v Praze“. V redakčním komentáři deník nicméně poznamenává, že „schválení Lisabonské smlouvy prohloubilo demokratický deficit v Evropské unii“.

The Sun dokonce píše, že „Británie byla zrazena, když se nenáviděná smlouva stala zákonem“. Bulvární deník zopakoval palcový titulek, který již v minulosti použil v souvislosti s Evropskou unií: „Podepsáno, potvrzeno…strčte si to někam!“. 

List Financial Times připomíná, že Klaus nestvrdil Lisabonskou smlouvu mlčky, ale než oznámil podpis, označil rozsudek Ústavního soudu za zaujatý.

Hledání prezidenta a ministra zahraničí 

Většina evropských deníků se ale obrací do budoucnosti, až totiž bude platit Lisabonská smlouva, bude to znamenat pro unii mnoho změn. Mimo jiné je nyní třeba vybrat vhodného kandidáta na prezidenta Evropské unie a evropského ministra zahraničí, jejichž funkce unijní reformní dokument zavádí. „Vznikají nové mocenské funkce. Zbývá si je přerozdělit,“ píše Le Figaro. Evropské deníky pak nabízejí různé kandidáty, kteří by mohli tyto posty obsadit. 

Španělský ABC píše, že teď je třeba doufat, že unie vybere správné lidi. „Ale musím přiznat, že se bojím nejhoršího,“ uvádí autor článku. „Evropa je zamořena zkrachovalými bývalými premiéry a ministry zahraničí. A teď jsou všichni kandidáti“.

Der Standard
Der Standard
Více fotek
  • Der Standard zdroj: library.pressdisplay.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1215/121482.jpg
  • Španělský deník ABC zdroj: library.pressdisplay.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1215/121480.jpg