Izraelci zabavili loď plnou zbraní

Jeruzalém - Speciální komando izraelského námořnictva zadrželo nedaleko Kypru loď převážející stovky tun zbraní; plula pod vlajkou Antiguy a Barbudy. Není jasné, kam plavidlo mířilo. Podle zdrojů z izraelské armády byly na palubě i protitankové střely a rakety typu Kaťuša. Zásilka mohla směřovat do Sýrie nebo libanonskému hnutí Hizballáh, podle Izraelců byl materiál určen nepřátelům židovského státu.

Zbraně byly podle armádního prohlášení ukryty takovým způsobem, aby vypadaly jako náklad běžného zboží určeného k prodeji. Plavidlo bylo převezeno do izraelského přístavu Ašdod. Posádka ani její polský kapitán prý nekladli Izraelcům žádný odpor, zřejmě nemají s pašováním zbraní nic společného.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak:

„Je to další úspěch v nekonečném boji proti pokusům o pašování zbraní a vojenského materiálu za účelem posílení teroristických elementů, které ohrožují bezpečnost Izraele. Gratuluji jednotkám izraelských ozbrojených sil k úspěšné operaci.“

Náklad mohl mířit do rukou libanonského Hizballáhu, který bojuje proti Izraeli. Za války v létě 2006 vypálili jeho bojovníci na sever Izraele několik tisíc raket. Podle izraelské rozvědky se tato šíitská skupina dále vyzbrojuje a má nyní na 40 tisíc raket.

Izraelské vojenské zdroje tvrdí, že jde o zbraně íránské výroby. K zachycení zásilky došlo asi 160 kilometrů od izraelských břehů, mezinárodnímu právu ale bylo podle Izraelců učiněno zadost. „Pokud ty zbraně měly být použity proti Izraeli, jednal Izrael v sebeobraně. A pak jsou tu další dva dobré důvody: Pokud zbraně pocházely z Íránu, šlo o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která Íránu vývoz zbraní zakazuje. A jestli měl být materiál určen Hizballáhu, jednalo by se o porušení ještě jedné rezoluce, která jakékoli dodávky zbraní Hizballáhu výslovně zapovídá,“ vysvětlil Robbie Sabel, profesor mezinárodního práva na Hebrejské univerzitě.

Izraelské úřady ukázaly část zabaveného nákladu. Kontejnery obsahovaly rakety různého kalibru, minometné granáty a munici pro samopaly AK-47. Většina beden nesla nápisy ve španělštině, čínštině a angličtině. Íránský původ dodávky dokazuje údajně nalezený nákladní list, který ale nebyl novinářům ukázán.

Írán, Sýrie a Hizballáh izraelské tvrzení odmítají

Ministři zahraničí Íránu a Sýrie Manúčehr Mottakí a Valíd Mualim na společné tiskové konferenci v Teheránu kategoricky popřeli, že by zadržená loď Francop přepravovala do Sýrie nebo Libanonu íránské zbraně pro Hizballáh. Vezla údajně syrské zboží určené pro íránské spotřebitele. Hizballáh rovněž odmítá, že by byl příjemcem zbraní. Majitelem lodi o hmotnosti 8 622 tun a délce 137 metrů je německé rejdařství Gerd Bartels, které se odmítlo k záležitosti vyjádřit.

Loď s íránskými zbraněmi určenými blízkovýchodním radikálním skupinám Izrael zadržel také v lednu roku 2002. Byla to loď Karine A s 50 tunami raket, minometů, pušek a munice.

Zbraně zadržené Izraelem
Zbraně zadržené Izraelem
Více fotek
  • Zbraně zadržené Izraelem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1217/121605.jpg
  • Íránské rakety zadržené Izraelem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1217/121607.jpg
  • Íránské rakety zadržené Izraelem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1217/121606.jpg