Su Ťij se setkala s americkými diplomaty

Rangún - Spojené státy se snaží o dialog s barmskou vojenskou juntou. Dvojčlenná americká delegace v čele s náměstkem ministryně zahraničí jednala v barmském hlavním městě s premiérem a ministrem zahraničí. Američtí diplomaté se pak v Rangúnu setkali i s vůdkyní barmské opozice Su Ťij.

Su Ťij poprvé za dlouhá léta mohla opustit svou rezidenci, aniž by putovala do vězení. Tentokrát zamířila do hotelu v Rangúnu, kde na ni čekal tajemník amerického ministerstva zahraničí pro záležitosti východní Asie a Tichomoří Kurt Campbell. 

Campbell a jeho zástupce Scot Marciel jsou nejvýše postavenými Američany, kteří Barmu navštívili od roku 1995. Cílem jejich cesty jsou přímá jednání s barmskou juntou na vysoké úrovni. Dnes ráno se Campbell sešel v hlavním městě Neipyijto k jednání s předsedou vlády, generálem Thein Seinem. Teprve pak odjel do Rangúnu na setkání se Su Ťij. 

Spojené státy chtějí změnit politiku vůči Barmě, předchozí americký prezident George Bush prosazoval izolaci tohoto státu. Obama chce ale s juntou vyjednávat.

Za posledních 20 let 64letá nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij strávila 14 v internaci, většinou právě v domácím vězení. Disidentka byla nedávno odsouzena k dalším 18 měsícům domácího vězení za údajné porušení jeho pravidel. Nechala ve svém domě přenocovat Američana.