Klaus Merkelové: Nesrovnávejte komunismus s oteplováním

Washington - Český prezident Václav Klaus dnes ve Washingtonu na konferenci o ochraně klimatu pořádané konzervativním deníkem The Washington Times kritizoval výroky Angely Merkelové o ochraně klimatu. Německá kancléřka při svém včerejším projevu v americkém Kongresu uvedla, že ochrana před globálním oteplováním je stejnou výzvou, jako bylo stržení berlínské zdi. Podle Klause jde ale o tragický výrok.

„Srovnat tragédii komunismu s takovým nesmyslem, jako je neexistence globálního oteplování, je skutečně tragické,“ uvedl Klaus.

Merkelová ve svém projevu před Kongresem ke 20. výročí pádu berlínské zdi vyzvala ke stržení symbolických zdí 21. století. Kromě terorismu či nestabilit ve světové ekonomice za jednu z nich označila i ochranu klimatu. Podle kancléřky je důležité, aby se státy světa na nadcházejícím prosincovém globálním summitu v Kodani dohodly na krocích, jak postupovat proti změnám klimatu. „Potřebujeme dohodu na jednom cíli. Globální oteplování nesmí překročit dva stupně Celsia. Aby to bylo možné, musejí zástupci všech zemí přijmout mezinárodně platné závazky,“ uvedla Merkelová.

Klaus: Obchod s emisními povolenkami je komunistický nástroj

Klaus dnes na americké konferenci zopakoval svůj názor, že klima v současnosti ani v budoucnosti nepředstavuje problém. Skutečným problémem podle něj nejsou emise způsobující oteplování planety, ale nové utopické vize světa, které se s ochranou proti nim pojí. Obchod s emisními povolenkami pak označil za obdobu komunistického plánování. Rozhodně se ohradil proti tomu, aby se obchodování s nimi považovalo za tržní nástroj. Podle něj jde o vládní intervenci, protože bez ní povolenky nemají žádnou hodnotu.