Prasečí chřipka prý zasáhla indiánské kmeny v Amazonii

Caracas - Prasečí chřipka šířená virem A(H1N1) zasáhla podle dostupných zpráv i jeden z nejodlehlejších indiánských kmenů Yanomami ve venezuelské části amazonských pralesů. Podle lékaře organizace, která se snaží nákazu izolovat, si nákaza zřejmě vyžádala sedm obětí, z toho šest malých dětí. Nákazu potvrdil v televizním vystoupení venezuelský prezident Hugo Chávez.

Venezuelský lékař Raidan Bernake uvedl, že nákaza v indiánských osadách Mavaca, Platanal a Hatakoa vypukla před necelými třemi týdny. Odborníci podle něj potvrdili, že nejméně jedna z obětí měla virus A(H1N1) - byla to 35letá indiánka, údajně těhotná. Dalšími šesti oběťmi jsou malé děti, z nichž nejstaršímu byl jeden rok. Od nich odebrané vzorky ještě nebyly virologicky vyhodnoceny. „Šíří se nám prasečí chřipka. Byla zjištěna v jedné indiánské komunitě,“ prohlásil v televizi prezident Chávez, neuvedl však, o jaký kmen jde. „Všechno je už pod kontrolou,“ zdůraznil.

Náměstkyně ministra pro indiánské záležitosti Yamilet Mirabalová potvrdila důvodné podezření, že mezi indiánskou populací Yanomami se šíří prasečí chřipka. Úřady podle ní podnikly opatření k izolaci ložiska nákazy. Vyslaly také do postižených osad tým terénních lékařů vycvičených na Kubě, známý pod názvem Battalion 51. Ten napočítal na 2 000 indiánů s respiračními chorobami a odebral od 110 z nich vzorky s cílem identifikovat chorobu. Řada z nemocných se již bez větších problémů uzdravila.