OSN po atentátu stahuje většinu svých lidí z Afghánistánu

Kábul - Organizace spojených národů (OSN) stáhne z bezpečnostních důvodů z Afghánistánu 600 zaměstnanců z celkem 1 100, které tam nyní má. Oznámil to dnes mluvčí mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) Alím Siddikí. Důvodem tohoto kroku světové organizace je útok na ubytovnu OSN v Kábulu ze středy 28. října. Při útoku zahynulo 13 lidí, z toho šest zaměstnanců OSN. Devět dalších pracovníků světové organizace utrpělo zranění. Byl to nejkrvavější útok na OSN od roku 2001, kdy v Afghánistánu padla vláda Talibanu.

Útok uskutečnili tři sebevražední atentátníci vyzbrojení granáty, samopaly a vestami s výbušninami. Podle svědka na sobě měli útočníci policejní uniformy. Mluvčí extremistického hnutí Taliban tehdy oznámil, že akce je součástí kampaně proti chystanému listopadovému druhému kolu prezidentských voleb.

Bezpečnostní manévry by měly trvat tři až čtyři týdny. Někteří pracovníci OSN se přesunou na bezpečnější místa, jiní Afghánistán úplně opustí. Opatření se týká různých agentur OSN nejen v Kábulu, ale i v ostatních městech. Pomoc, kterou organizace v zemi zajišťuje, se ale nepřeruší. OSN se bude snažit přivést pracovníky zpět, jakmile to bezpečnostní situace dovolí a jakmile bude nalezeno zajištěné bydlení.

Video OSN stáhne část svých lidí z Afghánistánu
video

OSN stáhne část svých lidí z Afghánistánu

„Rozhodně nejde o ústup nebo evakuaci. Ujišťuji, že budeme pokračovat ve všech našich aktivitách. Musíme přitom ale ochránit naše zaměstnance. Po událostech z minulého týdne musíme mnoho věcí přehodnotit,“ vysvětluje mluvčí mise OSN v Afghánistánu Alím Siddikí.

Strategie na obnovu Afghánistánu odchodem OSN dostala obrovské trhliny. Jestli a kdy se na vyklizené pozice bude moci vrátit, si nikdo nedovolí odhadnout. Jedno je ale jisté, na mnoha místech přijdou o roky práce nebo budou muset začínat zase od začátku.