Mont Blanc je o pár desítek centimetrů nižší

Paříž/Annecy - Alpský štít Mont Blanc měří podle nejnovějších údajů 4 810,45 metru. Při měření před dvěma lety měl jen o 45 centimetrů více. Nová výška opět zahrnuje i ledový příkrov, který má vlivem různících se podnebních podmínek proměnlivou tloušťku. Proto se již deset let podrobuje stále novému přeměřování. Nové měření provedla letos v září expedice dvou desítek odborníků na zeměměřičství, geologii, meteorologii a glaciologů, tedy expertů na pozorování ledovců, a to za pomoci vrtů do ledu, radarů a i s využitím globálního satelitního systému navigace GPS. Informace o výsledcích jejich práce byla zveřejněna až poté, co je posvětil francouzský národní zeměpisný institut.

Skalnatý vrcholek nejvyšší hory v západní Evropě měří stále 4 792 metrů a je umístěn přibližně 40 metrů západně od ledové špičky. Tloušťka ledu se pohybuje mezi 14 až 23 metry. Nynější ztráta 45 centimetrů nepředstavuje podle zeměměřiče Bernarda Duponta v podstatě žádnou významnou změnu. V roce 2003 a 2005 specialisté rovněž zaznamenávali pokles výšky, ale v roce 2007 naměřili naopak rekordních 4 810,9 metru.

Podle glaciologa Emmanuela Le Meura mají výsledky měření význam z meteorologického hlediska, ale není nasnadě z nich vyvozovat nějaké klimatologické tendence. Jestliže tím učinil do jisté míry přítrž spekulacím o vlivu globálního oteplování, zabránit jim už ale patrně nebude moci další zjištění, že celkový objem ledového sněhu se zmenšil za dva roky z 24 062 kubických metrů na 21 626.

Odborníci také zjistili, že se hřeben posunul o rekordních 26 metrů směrem k Itálii. Špička hory ale prý stále je ve Francii.

Mont Blanc vědci měřili poprvé v roce 1863 a došli k číslu 4 807 metrů. Při posledním měření ze září 2007 měl Mont Blanc ještě téměř o 4 metry víc. Za celou dobu se technické možnosti výrazně změnily - prostřednictvím GPS je měření téměř bezchybné. „Společně s radarovým měřením výšky sněhu nad skálou se dá dojít k poměrně přesným výsledkům v řádu decimetrů,“ řekl geograf Michal Holub.

Mont Blanc
Mont Blanc