Příští týden jdou na Kubě před soud dva čeští výtržníci

Miami (USA) - Dvojice Čechů, kteří byli na jaře zadrženi na letišti v kubánské Havaně, půjde 11. listopadu před soud. Jsou obviněni z výtržnictví a rušení veřejného pořádku. Podle příbuzného jednoho z nich byli zatčeni za homosexuální chování před odletem z Havany po dvoutýdenní dovolené; svědkové ale tvrdí, že oba muži dorazili na letiště v podroušeném stavu, pohádali se a začali demolovat vybavení. Když proti nim zasáhla přivolaná policie, začali nadávat kubánským komunistickým vůdcům Fidelovi a Raúlovi Castrovým.

Podle amerického deníku El Nuevo Herald vycházejícího na Floridě je dvojice ve věku 25 a 32 roků ve vazbě již od března, obvinění bylo vzneseno v červnu. Údajně jim hrozí až pětileté vězení. Není prý jisté, zda obžaloba zahrne i pohrdání spojené s urážkami a obscénními gesty na adresu kubánského vedení.

Nicméně zástupkyně českého velvyslance v Havaně Petra Jecinová nedávno uvedla, že oba Češi jsou obviněni ze způsobení škody a z výtržnictví. Jsou ve stálém kontaktu se zástupci českého velvyslanectví v Havaně. Podle Jecinové je na Kubě zadržován ještě jeden český občan v souvislosti s drogami.