V lednu otevřou v Emirátech nejvyšší mrakodrap na světě

Dubaj – S více než ročním zpožděním bude 4. ledna otevřena nejvyšší budova světa Burdž Dubaj. Na tento den připadá čtvrté výročí nástupu Muhammada bin Rašída Maktúma k moci v Dubaji. Více než osmisetmetrový mrakodrap je ústředním prvkem nově budovaného centra. Projekt přijde na 20 miliard dolarů (351 miliard korun) a jeho součástí je i největší nákupní středisko a 30 tisíc bytů.

Náklady na samotnou věž o 160 poschodích, která se staví od roku 2004, se odhadují nejméně na miliardu dolarů. Architekt Adrian Smith do stavby zakomponoval byty, kanceláře a také hotel Armani, který bude vybaven nábytkem navrženým slavným italským stylistou Giorgiem Armanim. Stavbu realizovala realitní firma Emaar Properties.

S otevřením dubajského mrakodrapu se původně počítalo letos, ale inaugurace byla odložena. Ani emirát Dubaj, který je považován za bohatou část Spojených arabských emirátů a mecenáše luxusních stavebních projektů, se nevyhnul současné krizi. Ceny nemovitostí tam od loňského léta spadly o polovinu a společnost Emaar oznámila pro druhou třetinu roku ztrátu 350 milionů dolarů.

Výškové prvenství dubajské věže může být brzy minulostí. V saúdskoarabské Džiddě má vzniknout mrakodrap vysoký jeden kilometr a i o jeho výstavbu se má postarat firma Emaar.

/*json*/{"map":{"lat":25.1701450515,"lng":55.193939209,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/