Indie nepovolí novinářům krytí dalajlamovy návštěvy

Dillí – Indická vláda nepovolí novinářům informovat o návštěvě tibetského dalajlamy v příhraničním indickém státě Arunáčalpradéš, o jehož získání usiluje Čína. Vláda odňala i povolení již dříve udělená, napsala dnes agentura AP. Pro cesty do tohoto himálajského svazového státu, o nějž vede Indie dlouhá léta spor s Čínou, potřebují novináři zvláštní povolení ústřední vlády. Indie se ale obává zhoršení diplomatických vztahů s Čínou.

Do oblasti má v neděli přicestovat tibetský duchovní vůdce dalajlama, který tam chce navštívit buddhistický klášter. Vztahy mezi Čínou a Indií se v posledních letech zlepšily, ale opětné napětí hrozí právě kvůli dalajlamovi. Ten si severní Indii zvolil za své sídlo poté, co před půl stoletím musel uprchnout z Číny po nezdařeném povstání v Tibetu.

Mezi oběma zeměmi panuje i ekonomická rivalita a v neposlední řadě si Peking nárokuje asi 90 000 čtverečních kilometrů území státu Arunáčalpradéš, zatímco Indie prohlašuje, že Čína od roku 1959 neoprávněně okupuje 38 000 kilometrů čtverečních indického území v oblasti Aksaičin ve státě Džammú a Kašmír. Kvůli hraničním sporům spolu obě země v roce 1962 svedly krátkou válku.

Čína veškeré dalajlamovy aktivity pozorně sleduje, především jeho zahraniční cesty. Obviňuje jej ze snah o získání samostatnosti pro Tibet, což dalajlama popírá a upozorňuje, že usiluje o autonomii regionu v rámci Číny.