Válka v Gruzii se může opakovat, tvrdí ruská armáda

Moskva - Ruská armáda nevylučuje novou ozbrojenou agresi Gruzie proti separatistické Jižní Osetii a Abcházii. Řekl to šéf ruské vojenské rozvědky Alexandr Šljachturov. Obvinil také země NATO, že nadále dodávají Gruzii zbraně. Jižní Osetie a Abcházie se vymkly gruzínské kontrole na začátku 90. let. Rusko je uznalo jako nezávislé státy po loňské krátké srpnové válce, kdy Gruzie podnikla útok na Jižní Osetii ve snaze vrátit odbojný region pod svou kontrolu.

„Situace s Gruzií zůstává i nadále napjatá vzhledem k tomu, že nynější gruzínské úřady nejenže odmítají uznat svrchovanost Abcházie a Jižní Osetie, ale všemožně se snaží vrátit tyto země, jež se staly nezávislé, pod svou jurisdikci,“ řekl Šljachturov v rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS. Podle jeho slov je k tomu třeba připomenout nepředvídatelnost politiky gruzínského vedení v čele s prezidentem Michailem Saakašvilim, které může podlehnout pokušení použít sílu ke zkrocení vzpurných republik tak, jak se to stalo loni v srpnu. „Takový vývoj události nevylučujeme,“ zdůraznil Šljachturov.

„Podle údajů, které máme k dispozici, Gruzie nadále dostává vojenskou pomoc od zemí NATO, Izraele a Ukrajiny stejně, jako tomu bylo do událostí v srpnu 2008. Země NATO, a především východoevropské členské země aliance, jež bývají také označovány za mladé členy, dodávají Gruzii hlavně střelné zbraně, výzbroj a výstroj. Spojené státy pak vedou přípravu vojáků podle taktiky NATO, Izrael Gruzii dodává bezpilotní stroje a Ukrajina těžké zbraně, mimo jiné tanky a prostředky protivzdušné obrany,“ dodal ruský generál.

Ruští vojáci v Jižní Osetii
Ruští vojáci v Jižní Osetii