Saúdskoarabské letectvo prý útočilo na povstalce v Jemenu

Dubaj – Letectvo Saúdské Arábie dnes podniklo nálet na pozice šíitských povstalců v severním Jemenu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na arabskou internetovou stránku Elaph. Jemenské ministerstvo obrany ale informaci popřelo. Šíitské kmeny v létě obnovily v severním Jemenu boj proti armádě, aby si vymohly práva, jež jim údajně upírá sunnitská vláda v Saná.

Podle webové stránky Elaph útočila ve středu saúdskoarabská letadla fosforovými bombami na čtyři pozice šíitských umírněných zajditů. Označují se jménem svého bývalého vůdce Húzí. K hranici podle tohoto zdroje míří také saúdskoarabská pěchota, ale zatím do Jemenu nevkročila.

Húzíové v minulosti obvinili Saúdskou Arábii, že do bojů v Jemenu zasahuje podporou jemenské armády. Saná spojenectví s Rijádem proti šíitům popírá. Jemenské ministerstvo obrany dnes navíc popřelo, že by saúdskoarabské letectvo útočilo na území Jemenu. „Saúdská Arábie nezasáhla cíle v Jemenu,“ řekl Reuters vládní činitel v Saná.

Rijád na hranici s Jemenem dlouhé 1 500 kilometrů buduje bezpečnostní plot, který má zabránit šíitům pronikat na území sunnitské Saúdské Arábie a také chránit její území před aktivitami teroristů z al-Káidy. Plot je ale ve výstavbě a dokončen má být až za několik let.

Západ se bojí posílení pozice al-Káidy v Jemenu

V blízkosti saúdskoarabské hranice se bojuje od léta. V úterý povstalci dobyli jednu z kót na území Saúdské Arábie. Při incidentu byl zabit jeden saúdskoarabský voják. Tentýž den přišlo při jiném střetu v severojemenské provincii Hadramaút o život sedm jemenských pohraničníků. K tomuto útoku se přihlásila al-Káida, která prý tak chtěla podpořit své členy zadržované ve věznicích Hadramaútu.

Chaos v Jemenu s obavami sleduje nejen Rijád, ale také západní země. Bojí se, že je al-Káida využije pro rozšíření svých aktivit. Letos tato síť oznámila, že se její buňky v Saúdské Arábii a Jemenu spojily v organizaci, která si říká al-Káida na Arabském poloostrově. Chce znásobit útoky a destabilizovat ty arabské vlády, které se opírají o podporu Západu.