Na prasečí chřipku zatím nikdo na Slovensku nezemřel

Bratislava - Prasečí chřipka si na Slovensku dosud nevyžádala žádnou oběť. Oznámilo to dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví, které tak reagovalo na včerejší informace televize Joj, že v Bratislavě na chřipku zemřel roční chlapec. Testy u něj ale výskyt viru H1N1 nepotvrdily, oznámil dnes slovenský ministr zdravotnictví Richard Raši. Pandemickou nemocí se dosud v zemi nakazilo asi 200 lidí.

Příčina smrti chlapce bude známa až odpoledne po skončené pitvě, nová chřipka však již byla vyloučena. „Výsledek ze všech pěti vzorků byl negativní,“ řekl Raši. Již ve středu ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že dítě mohlo zemřít i kvůli zanedbané péči. Případ vyšetřuje policie, ta již zahájila trestní stíhání. Raši upozornil, že v případě opakování nepravdivých informací o chřipce podá trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.

O podezření na úmrtí na novou chřipku ve středu informovala televize Joj. Podle stanice se otec s chlapečkem před několika dny vrátil z Ukrajiny, kde počet obětí viru stoupl na více než 80 a kde se téměř půl milionu lidí nakazilo chřipkou a akutním onemocněním horních cest dýchacích.

Zpomalit šíření chřipky z Ukrajiny má zpřísněný režim na hranicích. Uzavřené jsou dva přechody pro pěší, celníci a policisté používají ochranné roušky a rukavice, lékaři na přechodech náhodně kontrolují zdravotní stav a v případě rizika mohou lidem zakázat vstup do země.

Na Slovensku se od středy potvrdilo dalších šest případů nákazy touto pandemickou chřipkou. Zdravotní stav většiny nemocných je podle hlavního hygienika příznivý.

Vir H1N1 je nejrozšířenějším chřipkovým kmenem

Vir takzvané prasečí chřipky v současnosti na světě převládá nad ostatními chřipkovými viry. Na tiskové konferenci v Ženevě to dnes řekl náměstek generální ředitelky Světové zdravotnické organizace (WHO) Keiji Fukuda. Laboratorní testy dosud prokázaly vir H1N1 u více než 440 tisíc lidí, prokazatelně připravil o život přes 5 700 osob.

„Pandemický vir se stal dominantním chřipkovým virem… nemáme co dělat s běžnou sezónní chřipkou,“ informoval dnes Fukuda. Vir je ale zatím podle odborníků stabilní a nemutuje.

Virus chřipky typu H1N1
Virus chřipky typu H1N1