Afghánci ukázali mrtvé civilisty a ptali se: Jsou tohle talibanci?

Kábul - Stovky rozzuřených Afghánců dnes protestovaly proti středečnímu náletu NATO. Při něm přišlo o život 11 civilistů. Alianční jednotky tvrdí, že cílem útoku měli být ozbrojenci Talibanu, demonstranti ale dnes ukázali těla obětí a ptali se: Jsou tohle talibanci?

Do ulice Laškargáhu správního střediska provincie Hílmand, vyrazilo asi tři sta lidí. Ti chtěli poukázat na to, že vinou jednotek NATO opět umírali civilisté. Účastníci protestního pochodu nesli mrtvá těla a ptali se: „Jsou tohle talibanci, nebo civilisté?“ Celkem zemřelo při náletu 11 lidí, útok zasáhl lidi při práci na poli, mezi mrtvými byli i sotva dospělí mladíci.

Podle údajů OSN zemřelo za prvních sedm měsíců letošního roku 1 500 afghánských civilistů. Více než dvě třetiny z nich zabil Taliban a 23 procent obětí je připisováno západním a afghánským provládním silám.

Provincie Hílmand patří k nejneklidnějším v Afghánistánu se silnou přítomností hnutí Taliban, proti kterému tu bojuje na 10 tisíc amerických a 9 000 britských vojáků.

Civilní oběti způsobené západními vojáky v Afghánistánu rozdmýchávají hněv obyvatel a jejich zášť vůči mezinárodním jednotkám. To podkopává celou misi, upozornil velitel sil NATO americký generál Stanley McChrystal. Ten vydal nové příkazy, jejichž cílem je zmírnit počet civilních obětí války v Afghánistánu.

Provincie Afghánistánu a Pákistánu
Provincie Afghánistánu a Pákistánu