Abbás prý nebude kandidovat v lednových prezidentských volbách

Ramalláh - Palestinský prezident Mahmúd Abbás dnes oznámil, že v lednových volbách již nebude znovu kandidovat. Prohlásil to na zasedání výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a pak i v televizním projevu. Své rozhodnutí zdůvodnil frustrací z nedostatečného pokroku v mírových jednáních s Izraelem. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na Abbásova hlavního poradce Jásira Abida Rabbúa.

„Řekl jsem našim bratřím v OOP (Organizaci pro osvobození Palestiny), že si nepřeji kandidovat v nadcházejících volbách,“ prohlásil v televizním projevu Abbás. „Není to žádný manévr. Doufám, že každý pochopí toto rozhodnutí a budu se snažit, aby bylo pochopeno,“ dodal.

Celé vedení výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny podle Rabbúa Abbásovo rozhodnutí jednomyslně odmítá a snaží se ho přesvědčit, aby ho změnil. Zatím ale není jasné, zda jde o Abbásovo konečné rozhodnutí. Jak řekli prezidentovi poradci, telefonovali dnes Abbásovi prezidenti Egypta a Izraele, jordánský král i izraelský ministr obrany, a všichni na něj naléhali, aby od svého záměru upustil.

Video Studio ČT24 - Abbás nechce kandidovat
video

Studio ČT24 - Abbás nechce kandidovat

Nejvyšší představitelé OOP dali na vědomí, že stále podporují Abbáse jako svého kandidáta na prezidentský úřad ve volbách 24. ledna, řekl Rabbú, který je generálním tajemníkem výkonného výboru OOP. Ve stejný den se mají také konat parlamentní volby.

Hamas chce volby v Gaze zakázat

Oboje volby vypsal Abbás pro západní břeh Jordánu, pásmo Gazy i východní Jeruzalém. Palestinské radikální hnutí Hamas, které kontroluje pásmo Gazy, ale oznámilo, že na tomto území konání voleb zakáže. Vypsání prezidentských a parlamentních voleb označil Hamas za „nezákonné a neústavní“, protože volby podle něj vyhlásil „někdo, kdo nemá pravomoc k takovému oznámení“.

Abbásovu legitimitu Hamas zpochybňuje argumentem, že podle palestinské ústavy jeho čtyřletý mandát vypršel letos v lednu. Hamas, který vyhrál poslední všeobecné volby před třemi lety, lednové hlasování odmítá i proto, že volby nejsou výsledkem „národní dohody“ o usmíření mezi palestinskými frakcemi. Hlavní rivalové Hamas a Abbásův Fatah zatím nedokázali dojít k dohodě o usmíření, přestože se ji Egypt snažil zprostředkovat.

Záměr čtyřiasedmdesátiletého Abbáse vzdát se kandidatury na nejvyšší úřad v palestinské samosprávě přichází v době, kdy je izraelsko-palestinský mírový proces zcela zablokován. Ani nové americké administrativě prezidenta Baracka Obamy se totiž dosud nepodařilo přimět Izrael k úplnému zastavení kolonizační výstavby na palestinských územích. To je ale požadavek, jímž palestinská správa podmiňuje obnovení mírových jednání s Izraelem.

Příznivci hnutí Hamas
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24