Noční invaze klokanů děsí Austrálii

Austrálie - Severovýchod Austrálie bojuje nejen se suchem, ale i s obrovským množstvím přemnožených klokanů, kteří ničí úrodu. Nedostatek vody a potravy je žene i do měst. Navzdory povoleným odstřelům si místní úřady se zvířaty nevědí rady. Klokaní invaze v ulicích měst vypukne vždy se soumrakem.

Vyprahlá země a týdny nekonečného sucha udělaly své. Teď navíc chabou úrodu likvidují přemnožení klokani. A to znamená potíže nejen pro farmáře, ale nyní už i pro obyvatele měst. Například v ulicích Thargomindahu na jihozápadě Queenslandu klokani hledají vodu i jídlo. „Když otevřu dveře, pokaždé skáče vzadu za domem asi 5 klokanů,“ popisuje místní obyvatelka. „Potřebují jídlo a do města přišli, protože tu jsou chutné a zelené trávníky. Vlastně nemají kam jinam jít,“ vysvětluje zástupce starosty města Thargomindah Doug Clifford.

Klokani útočí ale hlavně v noci, se soumrakem totiž mizí z ulic auta i lidé. V některých lidech vzbuzuje pohled na noční invazi vačnatců hororové pocity.  Framář Scott Fraser říká: „Je jich tu tolik, že jich můžete za jedinou noc zastřelit sedm set. Když vidíte to množství, vzbuzuje to ve vás hrůzu.“

Pro zemědělce jsou přemnožení klokani skutečnou pohromou. Sami bojují se suchem a zvířata jim sežerou všechno, co začne ze země rašit. Farmáři je mohou zabíjet kvůli ochraně úrody. Kromě toho letos kvóty povolují odstřel asi 4 milionů klokanů. Jakákoli větší akce proti symbolu Austrálie ale naráží na odpor veřejnosti.