OSN přijala rezoluci žádající vyšetření války v Gaze

New York - Valné shromáždění OSN přijalo ve čtvrtek rezoluci vyzývající Izrael a Palestince k nezávislému vyšetření údajných válečných zločinů spáchaných za nedávné války v pásmu Gazy. Rezoluci navrženou arabskými státy podpořilo 114 členů Valného shromáždění, proti bylo 18 a 44 se hlasování zdrželo. Proti dokumentu, který není závazný, se postavily podle očekávání USA a Izrael, zdrželo se Rusko a země Evropské unie hlasovaly různě. Kromě Izraele a USA hlasovaly proti rezoluci také Polsko a Česko. Británie a Francie se zdržely a většina rozvojových zemí hlasovala pro dokument.

Rezoluci navrženou arabskými státy podpořilo 114 členů Valného shromáždění, proti bylo 18 a 44 se hlasování zdrželo. Proti dokumentu, který není právně závazný, se postavilo sedm zemí Evropské unie včetně Česka a podle očekávání USA s Izraelem. Rusko se hlasování zdrželo.

Izrael rezoluci odmítl a kritizoval VS OSN za její přijetí. Dokument je podle dnešní reakce izraelského ministerstva zahraničí zcela odtržen od reality v terénu. Podle tvrzení ministerstva prokázala izraelská armáda při ofenzivě v pásmu Gazy vyšší vojenské a morální standardy než ty státy, které návrh rezoluce předložily.

Izraelská vláda Goldstoneovu zprávu od začátku odmítá jako jednostrannou a nepravdivou a trvá na legitimním právu Izraele na sebeobranu. Zástupce amerického velvyslance Alejandro Wolff řekl, že rezoluce je chybná v mnoha směrech, včetně toho, že nejmenuje militantní hnutí Hamas, který vládne v Gaze. Požadavek na mezinárodní dohled nad izraelským a palestinským vyšetřováním zločinů je podle něho neúčinný.

Rezoluce vyzývá generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna k postoupení Goldstoneovy zprávy Radě bezpečnosti OSN. Ta by v případě, že Izrael a Palestinci výzvě k nezávislému a hodnověrnému vyšetření údajného porušování lidských práv za války v Gaze nevyhoví, mohla iniciovat i právní kroky a záležitost postoupit Mezinárodnímu trestnímu soudu.