Klausova mise v USA – protiraketová obrana a klima

Washington - Český prezident se v krátké době podruhé sešel s americkým viceprezidentem Joe Bidenem. Tentokrát ovšem na americké půdě v Bílém domě. Téma schůzky byla stejně jako v Praze protiraketová obrana. Poté, co Američané ustoupili od plánů na vybudování radaru v Česku, se teď jedná o náhradní variantě. O konkrétních plánech, jak by se Česko mohlo na americkém systému protiraketové obrany podílet, bude řeč i dnes v Praze. Na ministerstvo obrany totiž míří američtí vojenští experti.

Václav Klaus se za poslední dva roky sešel s kompletní špičkou hned dvou amerických administrativ. V Praze přijal prezidenty Bushe a Obamu a v Bílém domě zase mluvil s viceprezidenty Cheneym a teď i Bidenem.

S Joe Bidenem se Václav Klaus sešel už před 14 dny v Praze, z jejich schůzky ale nebyly zveřejněny žádné informace. Biden jen ujistil Čechy, že Spojené státy s nimi počítají. Teď se oba sešli na americké půdě, o moc sdílnější ale také nebyli. Podle Klause se rozhovor s americkým viceprezidentem nesl ve velmi přátelské atmosféře. „Bereme to jako pokračování v těchto věcech,“ okomentoval to Václav Klaus.

Video Klaus jednal s Bidenem
video

Klaus jednal s Bidenem

V utajení probíhaly i přípravy na dnešní jednání na českém ministerstvu obrany s týmem amerických vojenských expertů zaměřené na konkrétní podobu podílu Česka na nové architektuře amerického protiraketového systému.

Biden: Obamova vláda oznámení plánů obrany nezvládla
Biden připustil, že Obamova administrativa naprosto nezvládla způsob, jakým oznámila krach plánů na systém protiraketové obrany v Česku a Polsku. To kritizuje nejen republikánská opozice s tím, že Obamova vláda podcenila své vztahy se střední a východní Evropou a dává příliš najevo, že pro ni tenhle region už není důležitý.

Přibližně za dva týdny Prahu navštíví další delegace - náměstkyně ministryně zahraničí USA pro otázky kontroly zbraní a mezinárodní bezpečnosti Ellen Tauscherová. Právě z jejích úst Češi poprvé slyšeli, že by zde mohlo být velitelství nového systému protiraketové obrany. Obamova administrativa ale později tyto zprávy dementovala.

Klaus dnes odlétá do Kalifornie, kde se v pátek v Simi Valley zúčastní konference o podílu bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana na pádu Berlínské zdi jako symbolu zhroucení komunistického systému.

Český prezident v USA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24