Fidži, Nový Zéland a Austrálie si vyhošťují diplomaty

Suva - Nový Zéland, Austrálie a Fidži si navzájem vypovídají diplomaty, nejdřív vojenská vláda Fidži poslala domů zástupce Austrálie a Nového Zélandu, obě země potom udělaly stejný krok. Austrálie a Nový Zéland jsou kritiky samozvaného vojenského režimu, který se v roce 2006 po převratu dostal na Fidži k moci. V čele země teď stojí Frank Bainimarama, který do roku 2014 zakázal v zemi volby.

Bainimarama v úterý obvinil novozélandské a australské vyslance, že se vměšují do vnitřních záležitostí Fidži, a nařídil jim, aby do 24 hodin zemi opustili.  Obě země se ale ve své kritice vojenského režimu nenechaly zastrašit. „Zaujali jsme vědomě tvrdý přístup k tomuto režimu, protože nechceme, aby se Tichomořím šířila zvyklost převratů,“ okomentoval to předseda australské vlády Kevin Rudd. 

Fidži v dubnu prošlo krizí poté, co prezident jmenoval Bainimaramu premiérem i přesto, že soud převrat a jím dosazenou vojenskou vládu označil za nelegální. Následovalo jménem Bainimaramy propuštění mnoha úředníků a nakonec i soudců. V zemi byla zavedena tvrdá cenzura.   

Fidži je přes nestabilní vládu a ekonomické otřesy způsobené čtyřmi převraty za 22 let jednou z nejbohatších a nejvlivnějších zemí v jinak zbídačelém a na rozvojové pomoci závislém Jižním Tichomoří.

/*json*/{"map":{"lat":-17.0777896065,"lng":178.879394531,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/