Britská armáda zažívá nejhorší období za posledních třicet let

Londýn/Kábul - Britové v Afghánistánu zažívají nejhorší rok od začátku invaze. Podle statistik je dokonce tento rok pro britskou armádu vůbec nejhorší za posledních třicet let. Počet padlých britských vojáků v Afghánistánu údajně brzy vyrovná počet mrtvých ve válce o Falklandské ostrovy. Británie má v Afghánistánu v současné době 9000 vojáků, o posílení mise o dalších 500 se jedná.

Ve válce o Falklandy ztratila britská armáda 250 vojáků, v Afghánistánu jen za letošní rok bezmála 100. V úterý zastřelil afghánský policista u kontrolního stanoviště v provincii Hílmand na jihu země 5 britských vojáků. Podle prohlášení britského ministerstva obrany zahájil palbu bez varování a pak uprchl. K útoku se později přihlásil Taliban. 

Britský premiér Gordon Brown v reakci na incident ujistil, že Velká Británie s výcvikem afghánské policie nepřestane, i když se Talibanu možná podařilo infiltrovat její řady.

Británie jedná o dalším posílení britské mise

Dnes vystoupil ministerský předseda Gordon Brown, který varoval předtím, aby britská veřejnost nepropadala skepsi a depresi v souvislosti                s Afghánistánem. Zdůraznil, že afghánskou misi je třeba dokončit, byť bude trvat ještě tři nebo čtyři roky. Brown, jehož země má v Afghánistánu 9000 vojáků, řekl, že slíbené vyslání 500 dalších bude záviset na změně způsobu, jakým afghánská vláda vládne.

Afghánistán se stal ztělesněním korupce „a já nejsem ochoten ohrožovat životy britských mužů a žen kvůli vládě, která proti korupci nevystupuje“, prohlásil.

Británie přišla od začátku mezinárodní vojenské operace v Afghánistánu v roce 2001 o asi 230 vojáků, z toho o sedm během uplynulého týdne. Brown nicméně znovu připomněl, že na vývoji v Afghánistánu závisí i bezpečnost Velké Británie. „Když největší teroristická hrozba pro Británii vychází z Afghánistánu a Pákistánu a když (…) víme, že se v této oblasti dál cvičí teroristé a osnují se tam útoky na Británii, nemůžeme, nesmíme odejít a neodejdeme,“ prohlásil.