Jednání v Ženevě o omezení jaderných zbraní by mohla být poslední

Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí věří, že nové kolo jednání mezi Ruskem a Spojenými státy o omezení strategických jaderných zbraní byl mohlo být konečné. Prohlásil to mluvčí ministerstva. Rozhovory se mají konat 9. listopadu v Ženevě. Nový dokument má nahradit smlouvu START 1 z roku 1991, jejíž platnost vyprší. Jeho definitivní platnost by pak měla být dohodnuta k 5. prosinci.

„V pondělí 9. listopadu začíná další kolo. Doufáme, že bude závěrečné a nová úmluva bude dohodnuta k 5. prosinci. Obě delegace mají v tomto směru přesné instrukce obou prezidentů, které musí být splněny,“ prohlásil mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Něstěrenko. 

„Usilujeme o to, aby nová dohoda zajišťovala reálné omezení strategických jaderných arzenálů obou zemí a aby napomohla upevnění strategické stability,“ dodal mluvčí. Obě země budou usilovat o omezení počtu strategických nosičů, především mezikontinentálních balistických raket nebo raket odpalovaných z ponorek a z těžkých bombardérů. 

Dohoda podle ruského diplomata musí také nutně odrážet souvislost mezi strategickými útočnými a obrannými zbraněmi. To je prý mimořádně důležité proto, že nová dohoda se uzavírá v době, kdy neexistuje dohoda o protiraketové obraně. Nelze podle Něstěrenka zapomenout ani na režim kontroly plnění nové dohody. Musí být podle jeho slov méně nákladný, a ne tak náročný z organizačního hlediska.