USA mají problémy s výcvikem afghánských ozbrojených sil

Washington – Výcvik afghánské armády, který je klíčový pro dlouhodobé řešení situace v Afghánistánu, má vážně problémy. Afgánským jednotkám chybí schopné velení, sužuje je korupce, nedisciplinovanost a vojáci jsou často negramotní. Uvádí to americká vláda na základě zvláštních hodnocení. Bez kvalitního výcviku nebudou moci afghánské jednotky samostatně bojovat proti povstalcům a ulevovat tak vojákům NATO, což je jedním ze základních pilířů spojenecké strategie.

Hodnocení vypracovali příslušníci armády USA, kteří jsou pověřeni výcvikem afghánských vojáků a policistů, a dalšími odborníky. Situaci uvnitř afghánských sil popsali mnohdy jako chaotickou, bez kvalitního afghánského velení, navíc sužovanou častou korupcí a negramotností mezi řadovými členy.

Americký prezident Barack Obama v současnosti zvažuje novou strategii pro nasazení v Afghánistánu a rozhoduje, zda do země vyslat nové vojenské posily. Řada členů americké vlády, včetně viceprezidenta Josepha Bidena, ale poukazuje na to, že klíčovým aspektem americké kampaně v Afghánistánu je výcvik tamních ozbrojených sil, které by pak boje proti Talibanu a dalším povstaleckým hnutím mohly vést samostatně.

Pětina afghánský vojáků ročně armádu opouští

Podle nových hodnocení situace, které získala americká vláda, ale splnění tohoto plánu vůbec nebude jednoduché. Ročně například afghánskou armádu opustí každý pátý voják, což znamená, že vojsko potřebuje pravidelně tisíce nových rekrutů, aby jeho početní stav zůstával víceméně rovnoměrný. Počet afghánských vojenských praporů schopných samostatně bojovat se v posledních šesti měsících dokonce snížil.

„Největší překážkou rychle se rozvíjejících afghánských ozbrojených sil je nedostatek schopných a profesionálních velitelů na všech úrovních,“ uvádí hodnocení. Další zpráva podotýká, že americká armáda a NATO jednoduše nemají pro výcvik všech afghánských vojáků a policistů v zemi dostatek sil.

Při styku s Afghánci navíc v mnoha případech dochází k nedorozuměním. Afghánští vojáci prý například nedávno vytrhali ze zdí nově vybudovaných kasáren umyvadla, aby je mohli použít pro umytí nohou před modlitbami.

Afghánská armáda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24