V Afghánistánu zmizeli dva vojáci NATO, Taliban je našel mrtvé

Kábul – Ozbrojenci z Talibanu dnes oznámili, že mají těla dvou vojáků Severoatlantické aliance, kteří se ve středu ztratili při běžné zásobovací misi na západě Afghánistánu. Povstalci tvrdí, že se vojáci utopili. Mezinárodní bezpečnostní jednotky po obou mužích pátrají už třetí den. Aliance neoznámila, jaké národnosti pohřešovaní vojáci jsou ani kde přesně vlastně zmizeli.

Mluvčí islámských militantů oznámil dnes telefonicky agentuře Reuters, že Taliban objevil v západní provincii Badghís těla dvou utopených vojáků. Pravděpodobně jde o dva pohřešované členy jednotek ISAF, kteří zmizeli ve středu.

„Dva vojáci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) zmizeli 4. listopadu, když se účastnili rutinní zásobovací mise na západě Afghánistánu,“ informovala dnes organizace ISAF v prohlášení. 

Pátrání po ztracených vojácích pokračovalo i dnes. Zapojily se do něj jak koaliční síly, tak afghánské bezpečnostní složky. Rodiny pohřešovaných vojáků už byly informovány. 

NATO dnes také informovalo o úmrtí dvou amerických vojáků, kteří zahynuli ve čtvrtek při výbuchu bomby nastražené u silnice v jižním Afghánistánu.

Při pětidenní operaci v Afghánistánu zabito 90 ozbrojenců

Na severu země mezitím dnes vyvrcholila pětidenní operace afghánských vojáků a příslušníků amerických speciálních jednotek. Během bojů spojenci v provincii Kunduz zabili 90 ozbrojenců. Oznámila to dnes afghánská armáda, kterou cituje agentura AFP.

„Společná operace afghánské armády, která začala před pěti dny v provincii Kunduz, se dnes završila,“ řekl agentuře AFP generál Murad Alí Murad, velitel ozbrojených sil na severu Afghánistánu. „Během těchto pěti dnů bylo zabito 90 nepřátel včetně osmi zahraničních bojovníků,“ dodal.

Sever Afghánistánu patřil až donedávna mezi klidné oblasti, jimž se násilí a bojové operace vyhýbaly. Během posledních měsíců se ale provincie Kunduz stala dějištěm několika povstaleckých útoků.

Boje amerických jednotek v Afghánistánu
Boje amerických jednotek v Afghánistánu