Legendární „kalašnikov“ se prý chystá do důchodu

Moskva – Legendární sovětský samopal „kalašnikov“ neboli útočná puška AK-47 a její pozdější modernizace se chystá do důchodu. Zřejmě nejslavnější výrobek Sovětského svazu čeká ukončení výroby a náhrada modernějším typem. Uvedla to jeho rodná zbrojovka v Iževsku v předvečer devadesátých narozenin konstruktéra zbraně Michaila Kalašnikova. Nástupce slavného samopalu by měl být představen příští rok.

„Kalašnikov“ se během šesti desetiletí své výroby dočkal zavedení do výzbroje více než 55 armád světa. Podle odhadů bylo vyrobeno 75 až 100 milionů kusů této zbraně, z toho 40 milionů v Rusku. Ve své vlasti byla zbraň několikrát modernizována, nejznámější jsou verze AKM a AK-74. V nejrůznějších modifikacích „rodina Kalašnikovů“ čítá více než stovku zbraní. Nyní koncern Ižmaš vyrábí útočné pušky „stovkové řady“ AK-101 až AK-105.

„To, že prodáváme nejnovější stovkové série na vývoz, znamená, že už máme rozpracovány mnohem modernější vzory. Nová řada se objeví v příštím roce,“ prozradil generální ředitel koncernu Vladimir Grodeckij. Nová zbraň má svými parametry převyšovat stávající generaci „kalašnikovů“ o 40 až 50 procent. Z kusého vyjádření není jasné, zda chystaná zbraň má být zásadní novinkou nebo půjde o další z mnoha vylepšení původní konstrukce.

„Avtomat Kalašnikova“ se zrodil v mysli svého tvůrce ještě na konci druhé světové války. Mnozí experti se domnívají, že se Kalašnikov inspiroval v německé zbrani SturmGewehr 44, kterou používali němečtí parašutisté a speciální jednotky. Ruské znalce toto tvrzení prý ale přivádí přímo k zuřivosti. Faktem ovšem je, že pod Kalašnikovem pracoval po válce Hugo Schmeisser, který právě StG 44 vytvořil.

Doba si žádá nová zbraně 

Jednoduchá a odolná konstrukce sovětského samopalu se osvědčila v nejtěžších podmínkách. Doba si však i podle ruských expertů žádá změnu, protože v soudobých konfliktech roste význam každého jedince. A výzbroj šitou na míru požadavků elitních jednotek je prý nutné stále častěji pořizovat v cizině.

„Čas AK-47 neodvratně uplývá. Je to zbraň minulých válek, v nichž bojovaly masové, špatně vycvičené armády,“ napsal list Izvestija.

Pokusy najít domácí náhradu za „zastaralé“ zbraně se vyskytly i dříve. Ale ani nejnovější ruské útočné pušky AN-94 Abakan či AEK-971 prý nepřekonaly AK natolik přesvědčivě, aby jej nahradily.