Slovensko má zřejmě první oběť prasečí chřipky

Bratislava - Na Slovensku zřejmě zemřel první člověk, který byl nakažen prasečí chřipkou. V bratislavské fakultní nemocnici zemřela pacientka s chřipkovým virem H1N1, která ale měla i problémy se srdcem. Přesnou příčinu smrti tak určí až pitva. Oznámila to TV Markíza s odvoláním na mluvčí nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo nákazu pacientky, za pravděpodobnou příčinu smrti však označilo selhání srdce. Prasečí chřipkou se dosud v zemi nakazily asi dvě stovky lidí.

O prvním podezření na úmrtí na novou chřipku už ve středu informovala televize Joj, testy ale u ročního chlapce výskyt viru H1N1 nepotvrdily. Slovenský ministr zdravotnictví Richard Raši upozornil, že v případě opakování nepravdivých informací o chřipce podá trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.

Slovensko kvůli nynější epidemii chřipky na Ukrajině ještě více zostří režim na hranicích s touto zemí, který v první fázi zpřísnilo již v pondělí. Slovenská pohraniční policie rovněž požádala ukrajinské kolegy, aby přes hranice nepouštěli jiné Ukrajince než ze Zakarpatské oblasti. Pokud ukrajinská strana této žádosti nevyhoví, může slovenská policie odepřít Ukrajincům ze vzdálenějších oblastí vstup. Celkově provoz na slovensko-ukrajinské hranici kvůli epidemii klesl o polovinu.

Ukrajina by kvůli epidemii mohla odložit volby

Na Ukrajině si chřipková epidemie vyžádala asi stovku životů. V zemi se dokonce zvažuje možnost odložit prezidentské volby, pokud se vládě nepodaří včas epidemii zvládnout. Místo 17. ledna by tak volby mohly být přesunuty až na 30. května, oznámila dnes v Kyjevě kancelář prezidenta Viktora Juščenka.

Na Slovensku zatím epidemie podle hygieniků nevypukla. Nárůst počtu nemocných na sezonní i prasečí chřipku se očekává začátkem prosince, infekce by měla vrcholit na přelomu ledna a února příštího roku. Kvůli chřipce už na Slovensku muselo být uzavřeno přes deset škol a očekává se, že tento počet ještě vzroste.

Epidemie chřipky může mít dvakrát tolik obětí

Experti odhadují, že by chřipková epidemie v Evropě mohla letos mít kvůli prasečí chřipce dvojnásobek obětí než v jiných letech. Obávají se totiž toho, že by po vlně nové chřipky mohla počátkem příštího roku udeřit další epidemie, a to sezonní chřipky. Ta každoročně připraví o život kolem 40 tisíc osob, zhruba stejnému počtu lidí by se mohl stát osudným virus prasečí chřipky. Ve Stockholmu to dnes řekli odborníci Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Chřipková epidemie na Ukrajině
Chřipková epidemie na Ukrajině