Láska jako z románu přestála i železnou oponu

Varšava - Po desetiletí rozdělovala železná opona svět, lásku mezi Němkou a Polákem, kteří se poznali na konci 2. světové války, ale vymazat nedokázala. Přesto, že půl století žili odloučeni a neměli o sobě žádné zprávy, po pádu Berlínské zdi se znovu našli a vzali. Dnes je Elvíře Profeové a Fortunatovi Mackiewiczovi 84 a 89 let, bydlí v Baerwalde (dnes Mieszkowicích), kde se poznali, a svůj příběh vyprávěli novinářům.

Profeová se na konci války vrátila z lágru na Sibiři. Ve dvaceti už měla šedé vlasy. Její rodina ale patřila mezi ty šťastnější: nemusela opustit pohraničí, které po válce připadlo Polsku. Mackiewicz zase byl jedním z nových polských usedlíků. Na jeho dveře jednou Elvíra zaklepala o pomoc. Docházela stále častěji, stali se z nich přátelé a pak mezi nimi přeskočila i jiskra lásky.

Svatbu ale úřady Fortunatovi nepovolily: „dcera kapitalisty“ musela z Polska pryč. Před odchodem si vyměnili fotografie, pak ale ztratili kontakt. Fortunat Elvíru požádal, aby mu nepsala, protože by ho doma považovali za špiona.Po pádu Berlínské zdi se Elvíra rozhodla znovu hledat ztracenou lásku. Fortunat ale už v pohraničí nežil: vypátrala ho až šest let poté na severu Polska.

Elvíra Profeová:

Najednou jsme byli od sebe 5 metrů a on řekl: „Elvíro?“ A já: „Fortku!?“ Objali jsme se, políbili… jako by těch 50 let ani neuběhlo.

Fortunat Mackiewicz
Fortunat Mackiewicz
Více fotek
  • Fortunat Mackiewicz autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1222/122104.jpg
  • Elvíra Profeová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1222/122103.jpg