Zdi a ploty stále oddělují lidi, a to i 20 let po pádu Berlínské zdi

Berlín – I přesto, že 9. listopadu 1989 padla Berlínská zeď, jedna z nejznámějších bariér studené války, která rozdělovala dva politické systémy, různé valy, ploty či zdi stále slouží k řešení různých problémů. A bylo tomu tak i v minulosti. Lze připomenout například Hadrianovu zeď, kamenné a hliněné opevnění, táhnoucí se napříč severní Anglií, které tvořilo na dlouhou dobu severní hranici římské říše jako ochrana před nájezdy severních kmenů ze Skotska. Zbytky valu jsou dnes na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jako ochrana vznikla také Velká čínská zeď, jejímž účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Nicméně pádem Berlínské zdi budování podobných bariér zdaleka neskončilo. Od té doby různě po světě vyrostla celá řada bariér či plotů, další se plánují.Ty hlavní představuje speciál BBC.

V současnosti je ve výstavbě řada bariér, například ocelový, asi 3200 kilometrů dlouhý plot na hranicích USA a Mexika, který má zabránit nelegální mexické migraci. Takřka stejně dlouhá bariéra mezi Indií a Bangladéšem je rovněž určená jako ochrana proti nelegální migraci. Podobný důvod má i zeď oddělující Egypt a pásmo Gazy. Kvůli terorismu a pašování drog se buduje například plot i mezi Indií a Barmou. Plánují se ploty mezi Pákistánem a Afghánistánem. Na 2400 km dlouhý plot má bránit pronikání islamistů a pašeráků drog do Pákistánu. Asi 900 km má mít elektronický plot mezi Saúdskou Arábií a Irákem a v plánu je také výstavba na 650 km dlouhého protidrogového plotu zdi mezi Thajskem a Malajsií. Plot také od roku 1953 odděluje Severní a Jižní Koreu, stejně tak Attilova (zelená) linie rozpůlila v roce 1974 Kypr. 

Vysoce kontroverzní je také stavba izraelské bezpečnostní bariéry (Israeli West-Bank barrier). Je částečně postavená bariéra sestávající se ze sítě plotů a zdí mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. Její zastánci tvrdí, že bariéra je nezbytným nástrojem na ochranu izraelských civilistů před palestinským terorismem. Naopak odpůrci se domnívají, že jde o ilegální pokus anektovat palestinskou půdu pod záminkou získání bezpečnosti, že porušuje mezinárodní právo a významně omezuje životy palestinských Arabů, kteří žijí v okolí bariéry, tím, že snižuje jejich možnost volně cestovat v rámci Západního břehu a dojíždět za prací do Izraele.

Bariéra oddělující palestinský Západní břeh od izraelského území
Bariéra oddělující palestinský Západní břeh od izraelského území
Více fotek
  • Bariéra oddělující palestinský Západní břeh od izraelského území autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/875/87441.jpg
  • Velká čínská zeď zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1222/122130.jpg
  • Izraelská bezpečnostní bariéra zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1222/122133.jpg