Britské děti jsou s historií na štíru. Hitler byl podle některých fotbalový trenér

Londýn - Studie britské charitativní organizace ukázala, že britští školáci nemají jasno v nedávné historii. U příležitosti výročí konce první světové války měly děti ve věku 9 až 11 let odpovídat na otázky o světových konfliktech 20. století. Pět procent z 2000 tisíc dotazovaných například nevědělo, kdo byl Adolf Hitler, a vybralo odpověď, že působil jako německý fotbalový trenér. Šokující se zdá také odpověď, že Osvětim-Březinka je tematický zábavní park.

Debatu vyvolávají výsledky průzkumu zvláště mezi odbornou veřejností, tedy učiteli, jak dokládá spolupracovník ČT v Londýně Ivan Kytka: „Na výsledky průzkumu nemůže být pyšný nikdo z těch, kdo se stará o kvalitní výuku dějepisu na základních školách.“ Vyučování dějepisu na tamním školách základního vzdělání se totiž od těch kontinentálních liší. Mnohem menší důraz se klade například na memorování letopočtů a jmen a daleko větší na kritickou analýzu při práci a studiu primárních či sekundárních historických pramenů.

Britští školáci se ovšem velmi podrobně učí o historii bývalého britského impéria a jeho přelomových událostech. „Pokud to přeženu, tak druhá světová válka a její jména pro britské školáky mohou být jen jednou z historických epizod,“ uvádí Kytka.
V Británii se jako „prominentnější“ bere vzpomínka na konec první světové války, tedy na 11. listopad 1918. Britové uctí příští týden v jedenáct hodin a jedenáct minut moment, kdy utichly zbraně na západní frontě, minutou ticha. Válka si vyžádala zhruba 800 tisíc britských obětí. Ve druhé světové válce pak padl mnohem menší počet lidí z řad Britů. Připomínka z této doby se vztahuje zejména na leteckou bitvu o Británii, na níž se podíleli i českoslovenští vojenští piloti, a vylodění v Normandii v roce 1944.

Hroby padlých v Normandii
Hroby padlých v Normandii