Při náletu NATO zahynulo 7 afghánských vojáků a policistů

Kábul - Sedm afghánských vojáků a policistů dnes zahynulo při náletu NATO proti povstalcům v provincii Badghís v západním Afghánistánu. Ministerstvo obrany a místní velení sil NATO událost vyšetřují. Velení Severoatlantické aliance se ale zatím k záležitosti nevyjádřilo. „Šlo o vojáky a policisty na společné základně afghánských a koaličních sil v oblasti Bala Murghab, která leží u hranice Afghánistánu s Turkmenistánem,“ oznámil mluvčí ministerstva obrany v Kábulu.

„Oběťmi jsou čtyři vojáci a tři policisté,“ upřesnil mluvčí a dodal, že dalších 15 vojáků a jeden policista utrpěli zranění. Velitel jednotek afghánské armády v provincii Kunduz dnes oznámil, že během pětidenní společné akce afghánské armády a zahraničních sil bylo v Kunduzu zabito 133 bojovníků islamistického hnutí Taliban. Dalších 24 talibanců bylo zajato, potvrdil velitel.

Pět amerických vojáků bylo zraněno v jiné operaci ISAF na západě země během akce, při níž pátrali po dvou pohřešovaných vojácích. Jak bylo oznámeno v pátek, hledáni byli dva američtí vojáci, kteří se utopili v místní řece, z níž se snažili vytáhnout dvě spadlé bedny se zásobami. Jejich těla se však stále nepodařilo najít, mluvčí NATO v Kábulu podplukovník Todd Breasseale však uvedl, že je značně nepravděpodobné, že by padli do rukou povstalců.

V Afghánistánu působí téměř 110 000 vojáků z více než 40 zemí. Největší kontingent mají USA následované Velkou Británií. Na západě země jsou rozmístěni vojáci převážně z USA, Itálie, Španělska a Litvy. Na pět set vojáků v Afghánistánu má i Česko. Jejich rozmístění je ve východní a jižní části země.