Jih Somálska - za cizoložství budete nejčastěji ukamenováni

Mogadišo - Radikální islamisté v jihosomálském městě Merka ukamenovali 33letého muže kvůli cizoložství. Jeho těhotnou přítelkyni ušetřili. Oznámili ale, že ji po porodu čeká stejný trest. Za poslední rok je to už třetí případ. Oblast ovládají islamistické skupiny a vláda podporovaná OSN v ní nemá zásadní vliv.

Abas Hussein Abdirahman byl zabit před davem čítajícím 300 lidí v přístavním městě Merka. Zdroje z radikální skupiny al-Šabab už uvedly, že ženu zabijí hned, co porodí. Dítě pak má být předáno příbuzným, aby se o něj postarali. Podle al-Šababu se Abdirahman předtím k činu přiznal před islámským soudem.

Somálský prezident šajch Šarif Ahmed útok odsoudil. Skupina al-Šabab podle něj spojuje islám se zabíjením lidí a obtěžováním žen. Islamistické skupiny úřadují zejména na jižním území země, zatímco vláda podporovaná OSN kontroluje pouze části hlavního města.

Minulý měsíc byli ukamenováni k smrti dva muži ve stejném městě poté, co byli obviněni ze špionáže. V uplynulém roce pak byla v obci Kismayo na jihu země ukamenována teprve 13letá dívka rovněž za cizoložství. Podle ochránců lidských práv však byla znásilněna.

Šajch Sharif Sheikh Ahmed
Šajch Sharif Sheikh Ahmed