Toulitka - jméno pro pokojovou květinu, která dokáže otrávit

Praha - V Česku končí Týden vědy a techniky. Špičková pracoviště výzkumu Akademie věd během něj navštívily tisíce lidí. Vědci zároveň vyhlásili výsledky soutěží, které v průběhu roku organizovali. Jednou z nich byla také soutěž Rostlina s příběhem. Nejen samotní vědci, ale i veřejnost se během roku pokusila najít nejhezčí botanický pohled. Vítězné fotografie jsou k vidění v hlavní budově Akademie na Národní třídě.

Jeden z vítězů - pokojová květina Toulitka. Podle Jana Koláře z Ústavu experimentální botaniky AV ČR není radno ji jíst, protože otráví člověka takovým zajímavým způsobem. „Ta rostlina obsahuje miniaturní krystalky, které se Vám zapíchnou do tkáně a způsobí otok.“ 

Tyčinky se zrnky pylu. Květ kandíku, který roste na jediném místě republiky, nebo semena okousaná ptáky do tvaru měsíce. To vše se podařilo vyfotografovat. Do soutěže přišlo více než 600 fotografií od 270 autorů. K fotkám autoři dodali i velice zajímavé informace o vyfocených rostlinách.

Na výstavě jsou nejenom fotografie, ale například také jedna z největších šišek světa. V rámci týdne vědy a techniky může veřejnost vidět mnohem víc. „Nejzajímavější je největší laser, urychlovač nebo vykopávky na Pražském hradě a není to jenom Praha a velká města, ale doporučuji třeba víkendový výlet na Milešovku, kde je observatoř Ústavu fyziky atmosféry AV,“ doplňuje Veronika Kratochvílová z odboru komunikace. 

Nejde jen o zařízení, lidé mohou mluvit přímo se špičkovými vědci třeba o hledání léků proti rakovině. Kromě pracovišť Akademie věd se lidem otevřely i některé laboratoře univerzit nebo špičkové průmyslové technologie jako vodní, uhelné nebo jaderné elektrárny. 

Tyčinky se zrnky pylu
Tyčinky se zrnky pylu
Více fotek
  • Tyčinky se zrnky pylu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1223/122217.jpg
  • Květ kandíku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1223/122213.jpg
  • Okousaná semena autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1223/122216.jpg