V Česku nikdo kyberprostor nechrání

Praha - Po celém světě včetně České republiky roste počet útoků počítačových pirátů. Stávají se z nich opravdoví profesionálové, a tudíž jsou i více nebezpeční. V Česku navíc stále chybí pracoviště, které by ochranu kyberprostoru koordinovalo. ČT nedávno upozornila na případ hoteliérky paní Přibylové, které se útočník naboural do internetové telefonní ústředny - výsledkem byl účet na téměř milion a půl za tisícovky hovorů do Lichtenštejnska, o kterých majitelka ústředny nic nevěděla.

Podobných útoků přitom přibývá a podle odborníků se čím dál víc zaměřují nejen na internetové ústředny, ale i na další řídicí technologie ovládané počítačem a připojené k internetu. „Takové útoky, které jsme zaznamenali již v minulosti proti atomovým elektrárnám nebo útoky třeba proti řídicím systémům na dálnicích,“ vysvětluje, jak nebezpečné útoky jsou, internetový odborník Václav Jirovský. 

Odborníci navíc upozorňují na to, že už dávno nejsou útočníci zhrzení studenti a nejde o prestiž z prolomení internetové ochrany známého serveru. „Ti lidé jsou zločinci, jsou to lidé, kteří mají za cíl vydělat spoustu peněz a používají k tomu naprosto profesionální postupy, a to si myslím, že je velké nebezpečí,“ dodává Martin Peterka, provozní ředitel správce domény .cz. 

Neexistence ochrany internetu - volný prostor pro útoky

Internetoví útočníci se zajímají o osobní údaje, maily, snaží se vylákat bankovní kódy nebo data k platebním kartám. Ochranu českého kybernetického prostoru jako celku mělo koordinovat specializované pracoviště CERT, které by přijímalo varování ze zahraničí a omezovalo dopady internetových útoků na české uživatele. „Tím, že zatím národní CERT neexistuje, tak je to velké nebezpečí pro kybernetický prostor České republiky a zejména v době, když se zavádí e-government,“ dodává Jirovský. 

Ministerstvo vnitra slibuje, že do měsíce vládě předloží materiál, který by měl udělat jasno v tom, kdo a jak bude za národní CERT i internetovou bezpečnost v Česku zodpovědný.

Internetová telefonní ústředna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24