USA truchlí za oběti střelby ve Fort Hoodu a oslavují novou hrdinku

Washington - Spojené státy se pomalu probírají z šoku po čtvrtečním masakru na základně Fort Hood v Texasu. Vojenský psychiatr, který zřejmě sám podlehl stresu z možného nasazení v zámoří, tam postřílel třináct lidí a téměř čtyřicet dalších zranil. Obětí divoké střelby ale mohlo být ještě víc, nebýt časného zásahu přivolané policejní hlídky. Amerika tak má důvod oslavovat novou hrdinku - Kimberly Munleyovou.

Čtyřiatřicetiletá Munleyová má tříletou dceru a hodnost seržantky. Právě ona měla v okrsku Fort Hood službu, když se na tamní vojenské základně začalo ve čtvrtek odpoledne střílet. Na místě byla spolu s kolegou za pouhé tři minuty a byla první, kdo dostal útočícího střelce pod palbu. Sama za to zaplatila třemi zásahy. „Od chvíle, kdy policie obdržela tísňové volání až do chvíle, kdy byl podezřelý zajištěn, si oba počínali skvěle a zásadně přispěli k tomu, že zraněných a mrtvých nebylo víc,“ pochválil výkon policistů mluvčí a zástupce velitele základny Fort Hood John Rossi.

Přestože je seržantka Munleyová drobnějšího vzrůstu, o to větší respekt ji předchází pro její neohroženost. Lidé ve Fort Hood dodnes vzpomínají, jak loni ze sousedství vyhnala skupinu lupičů a pak venku sama hlídala, aby se nevrátili. Sousedé už teď pro seržantku Munleyovou chystají slavnostní přivítání, až ji propustí z nemocnice. Fanoušci z celé Ameriky navíc oslavují její hrdinství na internetu.

Erin Houstonová, sousedka Munleyové

„Cítím se o moc bezpečněji, když vím, že je tu s námi tak silná žena. Spousta z nás jsou manželky vojáků, kteří slouží v zámoří, a tak jsme tu samy. Jsme rády, že tu je.“

Útok na Fort Hood se odehrál ve čtvrtek odpoledne tamního času. Devětatřicetiletý armádní psychiatr major Nidal Malik Hasan vylezl na stůl v otevřené administrativní místnosti, ve které v tu chvíli bylo okolo 300 vojáků, a začal do neozbrojených kolegů pálit ze dvou automatických zbraní. Jeho počínání vzalo život 13 lidem a dalších 30 bylo zraněno. John Rossi uvedl, že při útoku padlo přes sto výstřelů. Potvrdil tak dřívější zprávy, že Hasanovy dvě zbraně nebyly služební, ale soukromé.

USA truchlí, Obama odložil cestu do Asie

Prezident Barack Obama nařídil po útoku svěsit vlajky na Bílém domě a na veřejných budovách na půl žerdi. Stovky lidí zapalovaly u základny svíčky. Obama kvůli útoku odložil také svou cestu do Asie, kterou měl zahájit ve středu. Chce se totiž zúčastnit zádušní mše za oběti střelby. Termín bohoslužby ale zatím nebyl stanoven. Případ americký prezident označil za národní tragédii. Podle něj truchlí celý národ.

Obama ocenil ty, kteří při útoku zasahovali. Poukazoval i na to, že v armádě hrdinně a s pocitem vlastenectví slouží lidé různého původu a vyznání. „Jsou to Američané každé rasy, víry a postavení. Jsou to křesťané a muslimové, židé a hinduisté i bezvěrci. Jsou to potomci přistěhovalců i samotní přistěhovalci. Odrážejí rozmanitost, která dělá Ameriku Amerikou,“ uvedl.

Američtí muslimové mají obavy z reakcí „domorodců“

Případ by mohl zvýšit tlak na příslušníky, kteří vyznávají islám. „Vrhá to na ně špatné světlo a povede to lidi k tomu, aby jim nedůvěřovali. Každý je bude sledovat a myslet si: Hm, ty se pravděpodobně chystáš udělat něco podobného. A to je smutná skutečnost, která nastane,“ citovala vojáka z Fort Hoodu britská zpravodajská stanice BBC.

Také sami američtí muslimové se bojí, že čtvrteční masakr zhorší jejich postavení ve společnosti a posílí protiislámské stereotypy. Představitelé muslimů v USA jsou přitom sami šokováni a rozhořčeni tím, co se na základně stalo. „Mnoho z nás pracuje velmi tvrdě pro tuto zemi, snažíme se udělat z Ameriky to nejlepší místo na zemi,“ uvedl Muqtedar Khan, pokrokový muslimský vzdělanec, který těsně před událostí hovořil v Kongresu o záležitostech týkajících se politiky v Afghánistánu. „A pak najednou přijde nějaký cvok jako major Hasan a v jedné šílené epizodě trvající několik sekund zničí všechny ty dlouhé roky naší tvrdé práce, kterou se snažíme zařadit americké muslimy do hlavního proudu společnosti,“ dodal.