Moskva vzpomínala na válku i revoluci

Moskva - Historická přehlídka i demonstrace opozičních komunistů dnes v Moskvě připomněly výročí 7. listopadu, které Rusko po dlouhá desetiletí slavilo jako datum bolševické revoluce roku 1917, než před čtyřmi lety tehdejší prezident Vladimir Putin svátek zrušil. Na demonstracích se volalo i po svržení Putinovy vlády.

Mauzoleum u kremlské zdi, které schraňuje nabalzamované tělo vůdce revoluce Vladimíra Lenina, však bylo návštěvníkům uzavřeno. Po Rudém náměstí totiž pochodovali vojáci, kadeti vojenských škol a členové klubů vojenské historie v dobových uniformách z dob druhé světové války jako před 68 lety. Ale 7. listopadu 1941 vojáci rovnou z přehlídky směřovali do boje s německou armádou, vzdálenou jen několik desítek kilometrů od metropole. Na náměstí dnes opět vyjely i legendární tanky T-34 a dění přihlíželo i 45 veteránů, kteří před lety pomohli ubránit Moskvu před německou ofenzivou. 

Jen o pár ulic dál vůdce komunistů Gennadij Zjuganov před několika tisíci svých přívrženců kritizoval počínání moci, která „200 miliard dolarů vyhodila do luftu, ale i tak nevybudovala ani jediný podnik“. 

Komunistická demonstrace se odehrála za silné policejní asistence, ale podle úřadů k vážnějším incidentům nedošlo. Až po mítinku byl zatčen předák opozičního seskupení Levá fronta Sergej Udalcov a několik jeho přívrženců za pokus proniknout za kovové zábrany, střežené policisty.

Genadij Zjuganov na oslavách VŘSR
Genadij Zjuganov na oslavách VŘSR