Sněmovna reprezentantů dala zelenou Obamově reformě zdravotnictví

Washington - Historický návrh zákona o zdravotní péči v noci na dnešek schválila demokraty kontrolovaná Sněmovna reprezentantů. Tímto krokem podpořila největší zdravotní reformu v USA za poslední čtyři desetiletí a zajistila prezidentovi Baracku Obamovi klíčové vítězství. Zákon, o němž má ještě jednat americký Senát, má zpřístupnit zdravotní péči milionům nepojištěných Američanů.

Právě reforma zdravotnictví je hlavní úkol, který si Obama v domácí politice dal. Zákon má zpřístupnit zdravotní péči milionům nepojištěných Američanů. Podle různých údajů pojištění v zemi nemá 30 až 46 milionů lidí. Návrh normy vznikl po několikaměsíčním vyjednávání a obsahuje mimo jiné možnost veřejného pojištění, jímž chce vláda konkurovat komerčním pojišťovnám a zvýšit tak dostupnost zdravotního pojištění. Podle Obamy má zdravotnická reforma pojištěncům zajistit „víc jistoty a stability“, miliony nepojištěných vtáhne do systému a umožní rodinám a firmám uspořit náklady: „Díky tvrdé práci sněmovny jsme jen dva kroky od dosažení reformy zdravotního pojištění v Americe.“

Steny Hoyer, demokratický poslanec za Maryland

„Dnes vyhrála Amerika a Američané. Nejde o politické strany, ale o občany.“

Video Obamova reforma zdravotnictví míří za senátory
video

Obamova reforma zdravotnictví míří za senátory

Obama věří, že i Senát návrh zákona schválí

Americký prezident věří, že Senát normu také schválí. Cesta k přijetí zákona bude ale ještě dlouhá. Senátoři připravili totiž vlastní návrh. Pokud budou souhlasit, bude nutné oba texty sladit a znovu se bude hlasovat. Demokraté potřebují k prosazení reformy v Senátu 60 hlasů. Ve sněmovně prošla předloha jen těsně. Vyslovilo se pro ni 220 zákonodárců, 215 bylo proti.

John Boehner, republikánský poslanec za Ohio

„To, co opravdu nepotřebujeme, je vytvářet obrovskou byrokracii, utrácet peníze z daní a zotročovat budoucnost našich dětí zákonem o dvou tisících stránkách.“

Náklady na reformu by měly být nižší než 900 miliard dolarů v následujících deseti letech a neměly by dále zvyšovat deficit USA. To je Obamova podmínka. Ovšem republikáni reformu odmítají. Stát bude prý přes 1,2 bilionu dolarů. Nesouhlasí ani se zavedením veřejného systému pojištění, jemuž má podle představ demokratů částečně zajistit finance daň pro bohaté.

Podle šéfa sněmovních republikánů Johna Boehnera reforma jen přispěje k obrovskému nárůstu státního dluhu, zničí pracovní místa a oseká zdravotnické benefity. Zato šéf Americké zdravotnické asociace James Rohack považuje další dílčí schválení reformy za „velký krok kupředu“. Viceprezident americké obchodní komory Bruce Josten naopak vyzval Senát, aby reformu odmítl. Podle něj američtí zaměstnanci a zaměstnavatelé chtějí zlepšit současný zdravotní systém a nestojí o nový neudržitelný a finančně nedostupný.

Sněmovna reprezentantů před samotným hlasováním o demokratickém návrhu zdravotní reformy, který prošel těsnou většinou 220 ku 215 hlasům, odhlasovala úpravu návrhu tohoto zákona zpřísňující zákaz využívání federálních fondů k financování potratů. K odhlasování této změny spojili síly republikáni s demokraty stavícími se proti potratům. Jejich krok sice popudil liberální demokraty, ale zajistil pro zákon o zdravotní péči podporu umírněných demokratů, kteří se pro něj odmítali vyslovit, pokud nebude zpřísněna formulace zakazující používání federálních finančních příspěvků k provádění potratů.

Na odpor reforma naráží nejen v Kongresu, ale i v ulicích. S odmítavými vzkazy znovu vyrazily k Bílému domu stovky lidí.