Kim Čong-il vyhodil šéfa televize kvůli reklamám

Soul - Šéfa státního výboru pověřeného vedením státní televize vyhodil  severokorejský vůdce Kim Čong-il z funkce za to, že televize odvysílala sérii reklam. Ty ale podle Kim Čong-ila představují příliš velký vliv kapitalismu. Od začátku července do konce srpna severokorejská státní televize odvysílala pár reklam na pivo, sponky do vlasů, ženšen a křepelčí maso. Vzhledem k tomu, že se jednalo o vůbec první podobné reklamy v KLDR, vyvolalo to spekulace, že se možná Severní Korea chystá zahájit širší tržní reformy.

Ovšem těmto úvahám učinil přítrž Kim Čong-il, kterého upoutávky na výrobky pobouřily. „Podobné reklamy jsou tím, co začala dělat Čína, když zahájila svoje reformy a otevírání světu,“ prohlásil Kim, kterého cituje jihokorejská tisková agentura Jonhap odvolávající se na informované severokorejské zdroje. Následně severokorejský vůdce vyhodil Čcha Song-soa, šéfa vládního výboru pro vedení televize.

KLDR se nechce vydat čínským směrem

I když je Čína stále největším severokorejským zdrojem ekonomické pomoci a diplomatické podpory, bilaterální vztahy poněkud ochladly v poslední letech poté, co Peking přijal tržní reformy, zatímco Pchjongjang zůstal uzavřeným, totalitním státem. KLDR dlouhodobě striktně kontroluje své hospodářství a střeží se všech kapitalistických vlivů. Severokorejské televizní programy běžně neobsahují reklamy a jejich těžiště tvoří přísně filtrované zprávy či dokumenty o Kimovi a jeho zesnulém otci Kim Ir-senovi.

Zároveň se ale v posledních letech objevily známky rodící se tržní ekonomiky v zemi, která se stále potýká s chronickým nedostatkem potravin a je závislá na zahraniční pomoci, aby nakrmila svých 24 milionů obyvatel. V 90. letech minulého století postihl KLDR hladomor, který si vyžádal odhadem dva miliony obětí.

Jedním z kroků směrem ke kapitalismu byl okamžik, když byla letos v červnu otevřena první restaurace rychlého občerstvení v Pchjongjangu ve spolupráci se singapurskou společností. V prosinci údajně byla v Severní Koreji na příkaz Kim Čong-ila otevřena také první italská restaurace.

Hranice mezi Severní a Jižní Korejí
Hranice mezi Severní a Jižní Korejí