Ševardnadze - muž, s jehož pomocí byl pád Berlínské zdi ušetřen obětí

Tbilisi - K nepřehlédnutelným bořitelům zdi patřilo někdejší sovětské vedení v čele s Michailem Gorbačovem. Jednání vedl jeho ministr zahraničí Eduard Ševardnadze. Fakt, že se komunismus (až na Rumunsko) zhroutil bez krveprolití, přičítají mnozí historici právě Ševardnadzemu. Ze slávy posledního sovětského šéfdiplomata toho však moc nezůstalo. Bývalému gruzínskému diplomatovi Eduardu Ševardnadzemu je 81 let a jako důchodce hlavně odpočívá. Na německé události před dvaceti lety si ale vzpomíná dobře.

„V Berlíně bylo dobré sovětské velvyslanectví, kvalifikovaní lidé. Velvyslanec mi denně telefonoval a ode mne ty informace dostával Gorbačov. Jednoho krásného dne mi z Berlína zavolali a říkají: Něco se děje. Němci začali bourat zeď. Celou tu desítky kilometrů dlouhou a poměrně vysokou stavbu, celou ji začali ničit,“ připomíná Ševardnadze. Při boření zdi na začátku listopadu 1989 se sovětské vedení rozhodlo nezasahovat. V NDR ovšem stále zůstávala půlmilionová sovětská armáda a Ševardnadze s Gorbačovem se údajně báli, že ji konzervativní křídlo sovětského politbyra zneužije k vojenské akci. „Taková hrozba skutečně existovala. Ministr obrany a vedení KGB - tedy lidé, kteří měli reálnou sílu - názory Gorbačova i moje rozhodně nesdíleli,“ doplňuje Eduard Ševardnadze.

Ševardnadze definitivně pohřbil Berlínskou zeď

Video Rozhovor s Eduardem Ševardnadzem
video

Rozhovor s Eduardem Ševardnadzem

K násilí tak naštěstí nedošlo. Sovětská armáda zůstala v kasárnách a Berlínská zeď definitivně padla. Ševardnadze byl později tím, kdo ji na slavnostní ceremonii v červnu 1990 definitivně pohřbil. Už tehdy prý gruzínského diplomata napadlo, že možná začal pád celého sovětského impéria. Nečekal ale, že přijde tak rychle.

Eduard Ševardnadze, poslední sovětský ministr zahraničí

„Myslel jsem si, že Sovětský svaz bude existovat ještě zhruba 10 let. Ale mýlil jsem se. Už brzy se začal úplně rozpadat.“

Dodnes se o roli Gorbačova a Ševardnadzeho při pádu Berlínské zdi živě diskutuje. Jedni tvrdí, že jen dali průběh událostem, které by stejně nedokázali ovlivnit. Jiní – včetně některých bývalých disidentů - ale uznávají, že oba politici uchránili Evropu od zbytečného krveprolití. „Pokud by měli Gorbačov nebo Ševardnadze stejnou mentalitu jako Jakeš nebo Honecker, skončily by tehdejší události katastrofou,“ vysvětluje bývalý polský disident a šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Ševardnadzemu zbyl z Berlínské zdi malý kus betonu, který kdysi dostal od německých přátel. Údajně na památku momentu, kdy jeho pověstná politická bystrost zažila hvězdnou hodinu.

Bývalý americký prezident George H. W. Bush a poslední sovětský šéfdiplomat  Eduard Ševardnadze
Bývalý americký prezident George H. W. Bush a poslední sovětský šéfdiplomat Eduard Ševardnadze
Více fotek
  • Bývalý americký prezident George H. W. Bush a poslední sovětský šéfdiplomat Eduard Ševardnadze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1224/122391.jpg
  • Pád Berlínské zdi autor: AP Photo, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/499/49827.jpg