Putin: Zeď neměla budoucnost, sjednocení Německa bylo nevyhnutelné

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin v dokumentárním filmu o pádu Berlínské zdi, který dnes večer odvysílala ruská televize NTV, zavzpomínal na své někdejší působení v bývalé NDR a nepřímo i obhajoval sovětskou politiku vedoucí ke sjednocení Německa. Putin totiž před 20 lety sloužil jako důstojník sovětské tajné služby KGB v Drážďanech. „Měl jsem pocit neskutečnosti, jakmile jsem zeď uviděl,“ svěřil se Putin. „Čínská zeď národ chránila, Berlínská jej rozdělovala. Bylo mi jasné, že v současném světě nelze zeď zachovat.“

Putin působil ve službách KGB ve východním Německu v letech 1985 až 1990 a svěřil se, že nepovažuje tyto roky za nejhorší, dokonce cítí i „jistou nostalgii“ za tímto světem s jeho „vřelostí a srdečností“. Ale současně měl v NDR pocit, že se ocitl „na ostrůvku sovětské minulosti“. „Navenek se režim tvářil, že vše je v pořádku, ale už bylo cítit, že uvnitř dozrávají změny,“ poznamenal Putin, podle něhož by se v případě jiné východoněmecké politiky nevyhnutelné sjednocení Německa mohlo odehrát podle jiného scénáře, více výhodného pro NDR. Vedení země však bylo proti jakýmkoliv změnám. 

Už poté, co východoněmečtí pohraničníci pod tlakem davu otevřeli přechody do západní části města, a kdy další události spěly k rychlému sjedocení obou částí Německa, musel Putin v Drážďanech čelit rozlícenému davu, který se zřejmě chystal vyrabovat zdejší sídlo KGB podobně jako berlínské ústředí Stasi. Budoucí ruský prezident a nynější premiér však podle NTV osvědčil své vyjednávací schopnosti. „Vysvětloval jsem, že budova patří sovětské armádě - a po nějaké době se lidé rozešli,“ podotkl Putin. 

Putin, který ještě jako ruský prezident před čtyřmi lety označil zánik Sovětského svazu za největší geopolitickou katastrofu 20. století, se zdržel přímého hodnocení tehdejší sovětské politiky, která zánik NDR a rychlé sjednocení Německa umožnila. Ale zdůraznil, že „se stalo to, co se mělo stát“, protože rozdělení země nemělo perspektivu.

Pád Berlínské zdi
Pád Berlínské zdi
Více fotek
  • Pád Berlínské zdi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1215/121475.jpg
  • Berlínská zeď zdroj: Wikipedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/692/69198.jpg