Hurikán Ida zpustošil Salvador

Cancún (Mexiko) - Salvadorský prezident vyhlásil v zemi kvůli pohromě napáchané hurikánem Ida stav nouze. Úřady hlásí nejmíň 124 mrtvých lidí. Některé části země jsou kvůli rozsáhlým záplavám a sesuvům půdy úplně odříznuté od okolí. Hurikán Ida nyní postupuje přes Mexický záliv k ropným plošinám v jeho střední části.

O víkendu se přes Salvador přehnal hurikán Ida, přinesl s sebou mimořádně silné deště. Řeky se vylily z břehů, přívaly vody způsobily v nerovném terénu sesuvy půdy i kamení. Prezident mluví o nevyčíslitelných škodách. Úřady zřídily na různých místech Salvadoru celkem 25 středisek, které mají pomáhat lidem v nouzi. V nejhůře postižené oblasti, kterou je departement San Vicente, ale aktuální potřeby nabízenou pomoc výrazně převyšují. 

Hurikán Ida nyní míří dál na sever. Američtí meteorologové předpokládají, že nad Mexickým zálivem zeslábne. Státy amerického jihu od Louisiany po Floridu ale pro jistotu zůstávají v pohotovosti. Některé společnosti v zálivu ze svých ropných plošin evakuovaly zaměstnance, dvě dokonce zastavily produkci jako předběžné opatření. 

Zatím hurikán napáchal menší škody v mexickém letovisku Cancún na východním pobřeží poloostrova Yucatán. Z ostrova Holbox severozápadně od Cancúnu bylo evakuováno asi tisíc lidí.