Dominový efekt strhne po 20 letech Berlínskou zeď

Berlín - Celý svět si dnes připomíná 20 let od pádu Berlínské zdi. S ní padl i komunistický režim. Betonové panely a ostnaté dráty rozdělovaly Německo 28 let. Země připravila velkolepé oslavy. Přímo v Berlíně si mezník dějin připomenou současní i bývalí státníci z mnoha zemí světa a spolu s nimi i statisíce lidí v ulicích. Oslavy vyvrcholí večer, kdy by měla padnout symbolická zeď z obřích dominových kostek.

Berlínská zeď dělila město více než 28 let. Její pád byl prvním krokem ke znovusjednocení Německa a předznamenal i pád komunismu ve střední a východní Evropě. Hlavní oslavy pádu zdi vypuknou večer, kdy začne slavnostní ceremoniál u Braniborské brány. Oslav se zúčastní i evropští státníci. 

Mezi hosty nebude chybět ruský prezident Dimitrij Medveděv nebo americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Přijedou ale i bývalí státníci, někdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov nebo bývalý polský disident a pozdější prezident Lech Walesa. V Berlíně platí přísná bezpečnostní opatření a na pořádek dohlížejí tisícovky policistů.   

Video Projev Angely Merkelové na Bornholmském mostě
video

Projev Angely Merkelové na Bornholmském mostě

Šéfové států a vlád symbolicky projdou Braniborskou bránou, kterou Berlínská zeď těsně míjela. Zakladatel polského hnutí Solidarita Walesa krátce poté začne naplňovat nejočekávanější bod programu oslav tím, že povalí první kostku domina z tisícovky pomalovaných umělohmotných panelů.  


V Berlíně tak po dvaceti letech znovu padne zeď, tentokrát ale jen symbolická. K zemi půjde víc než tisíc obřích dominových kostek, které kopírují původní zeď. Na dvou a půlmetrových panelech pracovalo 15 tisíc německých školáků, umělců a dalších osobností nejen z Německa. Hned druhý v pořadí nese podpis bývalého českého prezidenta Václava Havla. 

Německá kancléřka Angela Merkelová odpoledne navštívila spolu s Gorbačovem a Walesou bývalý hraniční přechod na ulici Bornholmer Strasse, k němuž se v noci 9. listopadu 1989 vydaly první stovky východních Berlíňanů. Ten večer nedostatečně informovaný komunistický funkcionář Günther Schabowski způsobil senzaci zveřejněním usnesení o otevření západních hranic pro východoněmecké občany. To mělo být oznámeno nejdřív druhý den ráno.