Honecker, Krenz a Mielke nakonec před soudem skončili

Berlín – Berlínská zeď padla právě před dvaceti lety. Německo se tak muselo už podruhé vyrovnat s vlastní minulostí. Nejdříve s nacistickým a o více než půl století později s komunistickým režimem. Vyšetřovatelé obou diktatur obvinili na začátku stejný počet lidí, tedy kolem sta tisíc. Za zločiny komunismu jich ale nakonec šlo do vězení pouze šestačtyřicet.

Dva měsíce po pádu Berlínské zdi obsadily tisíce východních Němců Ministerstvo pro státní bezpečnost, známé jako Stasi. Tajná služba NDR pracovala dál i přesto, že se komunistický režim zhroutil. Centrálu agentů v Normannen-strasse demonstranti zdevastovali. Ve stejné budově sídlí dnes Úřad pro dokumentaci záznamů. Státní policie si vedla svazky o třetině východních Němců. Jednalo se o celkem 180 kilometrů spisů.

„Vyšetřovací komise uvažovala i tom, že spisy zničí. Důstojníci Stasi nás přesvědčovali, že informace v nich můžou být rozbuškou. Báli se, že východní Němci vezmou zákon do vlastních rukou a dojde k lynčování,“ vysvětlil David Gill z vyšetřovací komise v roce 1990. 

Spisy Stasi

Vyšetřovatelé zahájili 75 tisíc řízení a obvinili zhruba 105 tisíc lidí. Ve finále soudci potrestali pouze 750 pachatelů, tedy necelé jedno procento. Za mříže jich poslali jen 46. Před soudem skončili i prominentní politici.

Erich Honecker

0V roce 1961 se podílel na realizaci projektu Berlínské zdi. O deset let později se intrikami dostal až na místo Walter Ulbrichta. Nakonec skončil jako generální tajemník komunistické strany NDR, a tak se mohl roku 1976 považovat za neomezeného vůdce Východního Německa. Stál v čele komunistické strany a NDR osmnáct let. Nakonec ale odsouzen nebyl. Během procesu onemocněl na rakovinu a z vazby byl propuštěn. Obžaloba ho vinila z odpovědnosti za smrt lidí, které zastřelila stráž na hranicích při útěku na Západ.

Egon Krenz

0Zástupce Honeckera byl obviněn ze stejného činu. V srpnu 1997 byl zemským soudem v Berlíně odsouzen na šest let a šest měsíců vězení za svou spoluvinu na usmrcení uprchlíků na německé státní hranici. Po odpykání tří let a jedenácti měsíců trestu byl podmínečně propuštěn na svobodu v roce 2003.

Erich Mielke

0Byl od roku 1957 do 9. října 1989 ministrem pro státní bezpečnost Stasi NDR. Mezi lety 1976-1989 byl členem politbyra ústředního výboru Jednotné socialistické strany Německa (SED), čímž byl v posledních dvou desetiletích NDR druhým nejmocnějším mužem země hned po Eriku Honeckerovi. V roce 1993 byl pravomocně odsouzen k šesti letům odnětí svobody za vraždu dvou policistů, které zastřelil v roce 1931 jako mladý komunistický novinář, byl ovšem po dvou letech propuštěn.

Východoněmecký režim uvěznil kolem dvou set tisíc lidí.

Erich Honecker
Erich Honecker
Více fotek
  • Erich Honecker zdroj: www.myluxury.it http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1225/122473.jpg
  • Egon Krenz autor: ČT24, zdroj: glazev.rossija.info http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1225/122474.jpg
  • Erich Mielke zdroj: hu.wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1225/122476.jpg