Číňané k výkonu své profese nepotřebují jen vzdělání, ale i krásu

Peking – K tomu, aby byli mladí Číňané ve své budoucí profesi úspěšní, už nestačí jen vysokoškolský diplom. Jejich budoucím zaměstnavatelům záleží stejně tak na jejich zevnějšku. Proto se v ordinacích tamních plastických chirurgů netrhnou dveře. Už jen v příštím roce mají naplánováno přešít a vylepšit přes tři miliony Číňanů. Téměř polovinu z nich činí právě studenti.

Wang Liang je jedním z mladíků, který stojí o změnu svého vzhledu. Je mu jednadvacet let a brzy z něj bude inženýr v oboru informačních technologií. Stejně jako desetitisíce dalších proto hledá všelijaké výhody. „Nejsem spokojen se svým vzhledem. Myslím, že po operaci budu vypadat lépe a s lepším zjevem si najdu přítelkyni a práci,“ podotkl Liang.

„Před deseti lety byli mí zákazníci většinou třicátníci a starší. Dnes jsou to hlavně dvacátníci a teenageři. Dříve sem lidé chodili, aby vypadali mladší. Dnes chodí mladí, protože jsou pod obrovským konkurenčním tlakem, třeba při hledání práce, a doufají, že s lepším vzhledem budou mít lepší šance,“ vysvětlil doktor Wang Ťün.

Lékař tvrdí, že čtyřicet procent jeho klientů tvoří v současné době studenti vysokých a středních škol. Nejčastěji žádají úpravu nosů a zakulacení očí. Celý zákrok vyjde minimálně na padesát tisíc korun a studentům ho platí většinou rodiče. Pro vzhled svých dětí udělají téměř všechno, jen aby jim pomohli.

Krása jim pomůže dostat se do užšího kola výběru

Letos hledá práci v Pekingu okolo šesti milionů nových absolventů. Od vypuknutí ekonomické krize najímají společnosti méně lidí a o pracovní místa se vysloveně soutěží. Přes antidiskriminační zákony vyžaduje stále více zaměstnavatelů od uchazečů krásný vzhled. „Když se zaměstnavatel dívá na fotografii v životopise, krása na fotce vám pomůže. Alespoň dostat se do druhého kola. Při následujícím pohovoru ale stejně budete potřebovat jiné přednosti,“ řekl personalista Ou-jang Chuej.

Kosmetické operace představují pro stále více mladých lidí naději na lepší životní šance. To podle expertů přináší klinikám rekordní zisky.

Lékařské náčiní
Lékařské náčiní