Náměstek zimbabwské vlády obviněn z terorismu

Harare – Náměstek zimbabwského ministra zemědělství, Roy Bennett, se bude před soudem zodpovídat z obvinění z terorismu. Jeho případ je považován za další test životaschopnosti společného kabinetu premiéra Morgana Tsvangiraie a prezidenta Roberta Mugabeho. Bennett je bývalý farmář, který se vzepřel Mugabeho pozemkové reformě a své stíhání pokládá za politicky motivované. Bennett čelí obvinění z držení zbraní určených k teroristickým útokům, ze sabotáže a spiknutí proti prezidentovi Mugabemu.

Bennett byl letos zatčen už dvakrát a pokaždé propuštěn na kauci. Všechna obvinění popírá.

Bennettovo zatčení vyvolalo v Zimbabwe těžkou politickou krizi. Tsvangirai kvůli perzekuci svého kolegy po jeho druhém zatčení v říjnu tři týdny vládu s Mugabem bojkotoval a bojkot ukončil teprve minulý týden.

Společná vláda obou politických rivalů vznikla s pomocí silného mezinárodního tlaku na základě dohody o rozdělení moci po loňských sporných prezidentských a parlamentních volbách. Její úspěšné fungování a demokratické reformy jsou podmínkou zrušení sankcí Západu uvalených na Zimbabwe především kvůli zemědělským reformám a porušování lidských práv.