Pád Berlínské zdi sledoval Sovětský svaz skoro v přímém přenosu

Berlín/Moskva – Reportér sovětské televize Vjačeslav Mostovoj informoval o pádu Berlínské zdi skoro v přímém přenosu. Nebyl sice na místě jako první, ale zprávy předával velice rychle. S pádem Berlínské zdi podle něj padla i poslední ideologická omezení. Vlna glasnosti a pěrestrojky mu umožnila popsat události přesně tak, jak se děly.

"Ukazovali jsme všechno. V zásadě jsme neměli omezení. Jakmile události v Berlíně nabraly spád, byl z Moskvy zájem o cokoli. Říkali nám: Co je zajímavé, to točte," popsal pro Českou televizi Mostovoj.

Reportér dodnes cítí, jakou měly události sílu. V sovětských kasárnách v NDR ale nadšení nepanovalo. Alexandr Furs tam sloužil jako vojenský mluvčí a dnes tvrdí, že sovětští vojáci ve východním Německu cítili podvedení: „Byli jsme naštvaní. Kolem se děly zásadní změny, které se mohly zvrtnout v násilí nebo kontrarevoluci, a my jsme marně čekali na nějaký příkaz.“

Sovětská armáda měla být v NDR pojistkou před kontrarevolucí. Vojáci se pravidelně cvičili v potlačování demonstrací a zatýkání nepohodlných osob. Příkaz zasáhnout ale nakonec nepřišel. „Cítili jsme se pokoření. Byli jsme představitelé mocného impéria, seděli v srdci Německa a nic jsme nakonec neměli pod kontrolou,“ vzpomíná Furs.

Pád Berlínské zdi předznamenal i konec sovětských vojsk v Německu. Půl milionu vojáků začalo postupně balit techniku i kufry. Do roku 1994 nezbyl v zemi ani jeden z nich.

Odjezd sovětské armády z NDR
Odjezd sovětské armády z NDR