Politická situace v Íránu komplikuje podle Obamy jadernou dohodu

Washington – Americký prezident Barack Obama řekl v dnešním rozhovoru pro agenturu Reuters, že dohodu o íránském jaderném programu komplikuje neurovnaná politická situace v Íránu. Prohlásil také, že očekává, že Rusko a USA podepíší novou dohodu o jaderném odzbrojení do konce roku.

Severní Korea ani Írán nejsou politicky dost stabilní

USA podle amerického prezidenta v otázce jaderného odzbrojení pokročily v minulých měsících víc než v několika minulých letech. „Zabere to nějaký čas, ale komplikuje to fakt, že Severní Korea ani Írán zřejmě nejsou politicky dost stabilní na to, aby se dalo v těchto otázkách dospět k rychlému rozhodnutí,“ řekl.

Podle něj daly světové mocnosti Íránu čestný návrh k tomu, aby mohl legitimní cestou pracovat na civilním jaderném programu. Írán má podle tohoto návrhu vyvézt větší část svého slabě obohaceného uranu do ciziny k dalšímu zpracování a získat tak palivo pro výzkumný jaderný reaktor.

Obama si myslí, že Rusko a USA podepíší novou dohodu START do konce roku. Platnost té předchozí vyprší 5. prosince a v Ženevě dnes začalo závěrečné kolo rusko-amerických jednání, která mají trvat asi měsíc.

Ilustrační foto
Ilustrační foto