Při přestřelce Korejí ve Žlutém moři zemřel námořník

Soul – Těžce poškozená a zachvácená plameny vyšla z dnešní přestřelky s lodí jihokorejského námořnictva severokorejská hlídková loď u západního pobřeží Korejského poloostrova. Jihokorejská televizní stanice YTN oznámila, že byl zabit jeden severokorejský důstojník a další tři byli zraněni. První stříleli Jihokorejci, protože severokorejské plavidlo překročilo společnou námořní hranici. Severokorejci následně střelbu opětovali. Hranici mezi oběma Korejemi vytyčila po vyhlášení příměří v roce 1953 OSN.

Není to první šarvátka ve Žlutém moři z poslední doby, určitě je ale nejvážnější. Podle Jihokorejců pronikla severokorejská loď asi kilometr a 300 metrů za demarkační linii. Na území, které si nárokuje Soul.

„V souladu s protokolem jsme vystřelili několik varovných ran. Severokorejská hlídková loď pak vypálila přímo na naše plavidlo. Opětovali jsme střelbu a severokorejská loď pak odplula zpátky. Nikdo z našich námořníků nebyl zraněn,“ uvádí se v prohlášení jihokorejské armády.  

K incidentu došlo jen pár dní před cestou amerického prezidenta do Asie. A Washington by měl také brzo oznámit, jestli zahájí s Pchjongjangem dvoustranné rozhovory o jeho jaderném programu. Severokorejský režim se tak podle analytiků už poněkolikáté před klíčovými událostmi v regionu snaží zlepšit svou vyjednávací pozici. 

Námořní hranici mezi oběma zeměmi vytyčila OSN po skončení korejské války v roce 1953. KLDR od roku 1999 požaduje vytyčení nové hraniční linie. Incidenty na hranici jsou časté. Naposledy v říjnu obvinila KLDR jižního souseda, že jeho vojenská plavidla narušila severokorejské teritoriální vody.

Vážné incidenty se na západní námořní hranici staly v letech 1999 a 2002. V červnu 1999 bylo při přestřelce mezi plavidly Jižní Koreje a KLDR ve Žlutém moři potopeno jedno severokorejské válečné plavidlo a čtyři další byla těžce poškozena. Na straně KLDR bylo podle nepotvrzených zpráv 17 mrtvých. Předtím se obě strany obvinily z vojenské provokace a narušení výsostných vod.

Incident, který se stal o tři roky později, skončil na jihokorejské straně pěti mrtvými a na severokorejské 30 oběťmi a zraněnými.

##GMAP:2976:Daechong## 
Námořní hranice mezi Severní a Jižní Koreou
Námořní hranice mezi Severní a Jižní Koreou