Německá kancléřka Merkelová představí program svého kabinetu

Berlín - Po velkolepých oslavách čeká staronovou německou kancléřku Angelu Merkelovou tvrdá práce. Před Spolkovým sněmem má přednést programové prohlášení vlády, složené z křesťanského bloku CDU/CSU a liberální FDP. Na to čeká především opozice, která už Merkelovou kritizovala, že s programem kabinetu přichází tak pozdě. Podle kolegů z předešlé vlády, sociálních demokratů, kancléřka upřednostňuje zahraniční cesty před prohlášením v parlamentu.

Merkelová plánuje snížení daní o 24 miliard Eur ročně

Ambiciózní plány má se svým kabinetem Angela Merkelová hlavně v oblasti daní. Konzervativně – liberální vláda je chce snížit v celkovém objemu až 24 miliard Eur ročně. Zároveň chce zvýšit přídavky na děti a investice do vzdělání. “Musíme ulevit rodinám, snížit zátěž podniků, zvlášť v době krize. Daňová oblast potřebuje reformu,“ říká kancléřka Merkelová.

Snížení daní však už kritizují ekonomičtí experti i některé spolkové země. Při výpadku příjmů se obávají dalších rekordních rozpočtových schodků. Podle politologa Paula Nolteho bude mít největší problém koalice sama se sebou. “Už nad koaliční smlouvou se dohadovali po nocích a toho uvidíme ještě hodně,“ míní Nolte.

Vláda má v plánu i další ožehavá témata

Černo-žlutá sestava se v duchu vládního hesla „Odvážně do budoucna“ chce pustit i do dalších ožehavých témat. Podle koaliční dohody uvažuje například o prodloužení doby provozu některých jaderných elektráren nebo zkrácení vojenské služby z devíti na šest měsíců.